ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Singer Isaac Bashevis (*14.07.1904 - †24.07.1991)

­­­­
Americký spisovatel a novinář židovského původu, píšící v Jidiš. Narodil se pravděpodobně 14. července 1904 v Radzyminu v Rusku (dnes území Polska). Zemřel 24. července 1991 v Surfside na Floridě v USA. Získal Nobelovu cenu za literaturu v roce 1978.
Jeho beletrie, líčící židovský život v Polsku a ve Spojených státech, je bohatou směsicí ironie, vtipu a moudrosti, zvýrazněné podivínstvím a okultismem.
Pocházel z ortodoxní - chasidské - židovské rodiny. Jeho otec byl rabínem. I.B.Singer byl vychován v tradičním židovském prostředí. Absolvoval rabínský seminář. Ovlivněn svým bratem, spisovatelem (Jisroelem Jošajou Singrem), se vydal na dráhu novináře. Jeho prvotinou byl román Satan v Goraji, vydaný krátce před jeho emigrací do USA v roce 1935.
Usadil se v New Yorku, kde začal pracovat pro židovské noviny The Jewish Daily Forward a jako žurnalista publikoval své články pod pseudonymem Warshofsky. V roce 1943 získal americké občanství.
Jeho rozsáhlá tvorba se dostala do povědomí veřejnosti až po překladu do angličtiny.

Mezi jeho nejslavnější romány patří:

 • Rodina Moskatova (1950)
 • Kejklíř z Lublinu (1960)
 • Otrok (1962)
 • Sídlo (1967)
 • Statek (1969)
 • Šoša (1978)

a dále sbírky povídek:

 • Spinoza z Trhové ulice (1961)
 • Korunka z peří (1973)
 • Stará láska (1979)

Singer vyvolává svou tvorbou ztracený svět polských Židů a představuje jejich existenci před holocaustem. Jeho obsáhlý román, Rodina Moskatova, pokračující díly Statek a Sídlo, má velký počet hrdinů, přesahujících několik generací. Tyto knihy zaznamenávají proměny v možném vývoji početné židovské rodiny konce 19. a počátku 20.století, jejich členů, kteří jsou ovlivněni sekularismem (oddělením víry od běžného života) a asimilací, snahou přizpůsobit se moderní době.
Singerovy kratší povídky zkoumají různé způsoby pokušení zlem, jako v Kejklíři z Lublinu, pomateném mesiášství židovských venkovanů v 17. století v Satanovi v Goraji, a učiní otrokem židovského učence v Otrokovi. Jeho příběhy jsou naplněné židovským folklorem, legendami a mystikou, které zobrazuje s hlubokým porozuměním slabých stránek osobnosti, spočívajících v lidské povaze.

Další tvorba:

 • Šlemiel jde do Varšavy a další příběhy (1968) - jedna z nejznámějších knih pro děti
 • Světnice, kde otec soudil (1966) - sbírka autobiografických povídek

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mattan, 06.11.2003

   
­­­­
­­­­

Diskuse k životopisu
Isaac Bashevis SingerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­