ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Adams Henry (*16.02.1838 - †27.03.1918)

­­­­
Henry Adams

Americký historik, prozaik, životopisec a esejista; jeden z významných autorů přelomu 19. a 20. století. Pocházel z rodiny massachusettských politiků, historiků a právníků (vnuk prezidenta USA J.Q.Adamse a pravnuk politika J.Adamse). Politickou kariéru opustil krátce po konci války Severu proti Jihu a věnoval se intelektuálním zájmům.

V letech 1870-77 profesor evropských a amerických dějin na Harvardově univerzitě; výsledkem studia pramenů z počátečního stadia politického vývoje USA byly devítisvazkové dějiny History of the United States during the Presidency of Thomas Jefferson and James Madison (Historie Spojených států za prezidentství Thomase Jeffersona a Jamese Madisona).
V anonymním satirickém románu Democracy (Demokracie) se mladá a bohatá newyorská vdova neúspěšně snaží proniknout do vysokých mocenských kruhů poznamenaných hrubostí a korupcí.
Protějškem tohoto díla byl román Esther (Ester) vydaný pod ženským pseudonymem Frances Snow Compton. Hrdinkou je mladá malířka, která si v newyorské společnosti potvrzuje svou citovou a tvůrčí nezávislost.

V 90. letech 19. století Adams cestoval po exotických zemích a po Evropě, kde ho zaujal architektonický řád katedrály v Chartres a kláštera Mont-Saint-Michel (studie Mont-Saint-Michel and Chartres).

V pamětech The Education of Henry Adams (Výchova a vzdělání Henryho Adamse) se do autorových osudů a vzpomínek promítá vývoj moderní vzdělanosti poznamenaný selháním osvícenského pojetí výchovy, vývoj, který nevede k produkci lidství, nýbrž k rostoucí mechanizaci člověka. Rozpracováním této teorie pro oblast dějin a politiky je posmrtně vydaný spis The Degradation of the Democratic Dogma (Degradace demokratického dogmatu).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 19.09.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Henry AdamsMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)