ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Adams Henry (*16.02.1838 - †27.03.1918)

   
­­­­
Henry Adams

Americký historik, prozaik, životopisec a esejista; jeden z významných autorů přelomu 19. a 20. století. Pocházel z rodiny massachusettských politiků, historiků a právníků (vnuk prezidenta USA J.Q.Adamse a pravnuk politika J.Adamse). Politickou kariéru opustil krátce po konci války Severu proti Jihu a věnoval se intelektuálním zájmům.

V letech 1870-77 profesor evropských a amerických dějin na Harvardově univerzitě; výsledkem studia pramenů z počátečního stadia politického vývoje USA byly devítisvazkové dějiny History of the United States during the Presidency of Thomas Jefferson and James Madison (Historie Spojených států za prezidentství Thomase Jeffersona a Jamese Madisona).
V anonymním satirickém románu Democracy (Demokracie) se mladá a bohatá newyorská vdova neúspěšně snaží proniknout do vysokých mocenských kruhů poznamenaných hrubostí a korupcí.
Protějškem tohoto díla byl román Esther (Ester) vydaný pod ženským pseudonymem Frances Snow Compton. Hrdinkou je mladá malířka, která si v newyorské společnosti potvrzuje svou citovou a tvůrčí nezávislost.

V 90. letech 19. století Adams cestoval po exotických zemích a po Evropě, kde ho zaujal architektonický řád katedrály v Chartres a kláštera Mont-Saint-Michel (studie Mont-Saint-Michel and Chartres).

V pamětech The Education of Henry Adams (Výchova a vzdělání Henryho Adamse) se do autorových osudů a vzpomínek promítá vývoj moderní vzdělanosti poznamenaný selháním osvícenského pojetí výchovy, vývoj, který nevede k produkci lidství, nýbrž k rostoucí mechanizaci člověka. Rozpracováním této teorie pro oblast dějin a politiky je posmrtně vydaný spis The Degradation of the Democratic Dogma (Degradace demokratického dogmatu).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 19.09.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Henry AdamsMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­