ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fieldingová Helen (*1959)

   
­­­­

Helen Fieldingová se narodila roku 1959 v malém průmyslovém městečku Morley v hrabství Yorkshire v rodině ředitele místní textilky, její matka byla v domácnosti a starala se o čtyři děti. Helen vystudovala univerzitu v Oxfordu a poté pracovala deset let v televizi - pro BBC například natočila dokumentární seriál o Africe. Vlastní zážitky z afrického pobytu zachytila v roce 1994 ve svém prvním románu Celebrity pro Afriku. Dnes je tato autorka považována za představitelku nové generace spisovatelek, které úspěšně bourají dosavadní stereotypy ženské literatury ve stylu Joanny Trollepe. Obrovský úspěch ji přinesly dva romány s hlavní hrdinkou Bridget Jonesovou, s níž se početné čtenářky ztotožnily. Její prozatím poslední knihou je román z roku 2003 s názvem Bujná fantazie Olivie Joulesové. I v tomto románu potvrdila svůj vypravěčský talent tentokrát v žánru špionážního thrilleru a vytvořila přitom další moderní komickou hrdinku.

Helen Fieldingová se rovněž podílela na scénářích k obou filmům o Bridget Jonesové, které se setkaly s mimořádným diváckým ohlasem.

Helen Fieldingová žije střídavě v Londýně a v Los Angeles. V roce 2004 se jí a jejímu dlouholetému partnerovi - herci a scénáristovi Kevinu Curranovi narodilo první dítě - syn Dashiell.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lucinta, 23.08.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bridget Jonesová - S rozumem v koncích
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Helen FieldingováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)