ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hanzelka, Zikmund (*1920/1919 - †2003/2021)

­­­­
Hanzelka a Zikmund (1956)

Jiří Hanzelka - 24. prosince 1920 narozen ve Štramberku, autor cestopisných reportáží široce společenského dosahu. Maturoval v roce 1938 na obchodní akademii v Praze. Zemřel 15. února 2003 v Praze.

Miroslav Zikmund - 14. února 1919 narozen v Plzni, autor cestopisných reportáží široce společenského dosahu, maturoval v roce 1938 na reálném gymnáziu v Plzni. Zemřel 1. prosince 2021 v Praze.

Oba v roce 1938 nastoupili na Vysokou školu obchodní, kde uzavřeli spolu blízké přátelství a začali plánovat zahraniční cesty. Studium dokončili kvůli uzavření českých vysokých škol až v roce 1946.

Při své první zahraniční cestě v letech 1947-50 projeli svým vozem Tatra 87 Afriku a Latinskou Ameriku.
V letech 1959-64 podnikli cestu do Asie a Oceánie.
Po roce 1968, kdy se výrazně angažovali ve prospěch reformních hnutí, jim bylo zakázáno veřejně publikovat, proto několik reportáží vydali v samizdatové edici Petlice.
Z obou cest vytěžili velké množství materiálu, který společně zpracovali ve stovkách reportáží pro české i zahraniční noviny a časopisy, rozhlas i televizi.
Natočili také čtyři celovečerní filmy: Afrika 1. Z Maroka na Kilimandžáro (1953); Afrika 2. Od rovníku ke Stolové hoře (1953); Z Argentiny do Mexika (1954); Je-li kde na světě ráj (1964).
Svůj bohatý archiv věnovali Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Poznatky z cesty do Afriky shrnuli do třísvazkové knihy Afrika snů a skutečnosti I-III (1952), která dokumentuje právě začínající dekolonizaci tohoto kontinentu.
Zkušenosti z Latinské Ameriky zaznamenali v reportážích Tam za řekou je Argentina (1956), Přes Kordillery (1957) aj.
Významným textem z druhé cesty byla analytická zpráva o stavu hospodářství a společnosti na sovětském Dálném východě, která byla psána r.1965. Zpráva pojmenovala mnoho nepříznivých skutečností o fungování totalitní moci, proto mohla být zveřejněna až v roce 1990.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája delfínek, 08.03.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Hanzelka, ZikmundMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­