ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pawlowská Halina (*21.03.1955)

   
­­­­
 • rodným jménem Kločureková; její otec byl ukrajinské národnosti a pocházel z Podkarpatské Rusi; její příbuzný S. Kločurak (1895-1980) byl významným rusínským agrárním politikem (mj. 1939 ministrem Karpatské Ukrajiny)
 • vyrůstala v Praze (1974 absolvovala gymnázium), po maturitě vystřídala několik zaměstnání, 1976-81 studovala dramaturgii a scénáristiku na FAMU
 • v 80. letech spolupracovala jako scénáristka s redakcí zábavných pořadů Čsl. televize
 • 1988 se stala nakrátko dramaturgyní a scénáristkou FS Barrandov
 • od r. 1991 pracuje jako novinářka (deníky Metropolitan, Telegraf, týdeníky Story, Šťastný Jim)
 • fejetony a sloupky publikovala od r. 1990 v novinách a časopisech, v nichž pracovala (novela Zoufalé ženy dělají zoufalé věci v týdeníku Vlasta)
 • podle jejích scénářů natočeny filmy EVO, VDEJ SE (1983), MŮJ HŘÍŠNÝ MUŽ (1986), VRAŤ SE DO HROBU (1989), DÍKY ZA KAŽDÉ NOVÉ RÁNO (1994)
 • realizovány byly také její televizní komedie SARDINKY ANEB ŽIVOT JEDNÉ RODINKY (1986), ŠATY AŽ NA ZEM (1987), POKUŠENÍ DOKTORA BURDY (1988), ROMÁNEK SE VŠÍM MOŽNÝM (1988), RÓZA, STRÁŽNÉ STRAŠIDLO (1994)
 • scénáristicky se také podílela na některých povídkách z televizního cyklu Bakaláři
 • je televizní moderátorkou (V žitě, Zanzibar, Banánové rybičky)
 • jako spisovatelka je autorkou próz na rozhraní krátké povídky a fejetonu (autorčin svět dětství, mládí; soukromé milostné a manželské lapálie): ZOUFALÉ ŽENY DĚLAJÍ ZOUFALÉ VĚCI (1993), DÍKY ZA KAŽDÉ NOVÉ RÁNO (1994), PROČ JSEM SE NEOBĚSILA (1994), AŤ ZEŠÍLÍ LÁSKOU (1995), HROŠI NEPLÁČOU (1996), JAK BÝT ŠŤASTNÝ (1996), CHARAKTER MLČEL A MLUVILO TĚLO (1997), DÁ-LI PÁNBŮH ZDRAVÍ, I HŘÍCHY BUDOU (1998)...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Patócsová, 21.11.2002

­­­­

Diskuse k životopisu
Halina PawlowskáMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­