ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

List Guido von (*05.10.1848 - †17.05.1919)

­­­­
Bundesarchiv Bild 183-2007-0705-500, Guido von List

Rakousko-německý spisovatel, dramatik a zakladatel ariosofie Guido von List (vlastním jménem Karl Anton List) spatřil světlo světa revolučního roku 1848 v hlavním městě Habsburské říše, ve Vídni. Jedná se o autora pohybujícího se v hnutí Völkische Bewegung, jehož německý název znamená v češtině doslova lidové hnutí, avšak obvykle se nepřekládá a hovoří se o tzv. völkisch kruzích nebo hnutí völkisch. Jeho smýšlení výrazně ovlivnili autoři Helena Petrovna Blavatská a Arthur de Gobineau. Věřil v existenci mezinárodního židovského spiknutí a magickou moc starých run, což nebylo v devadesátých letech devatenáctého století nic neobvyklého.

Listova výchova se nesla v přísném konzervativně-katolickém duchu, avšak byl ponechán prostor pro rozvíjení vlastních zájmů. A tak se velmi záhy nadchl pro přírodu a také začal malovat. Z těchto jeho mladých let se dochovala řada krajinomaleb. Rovněž se zajímal o staré stavby.

Přesto, že v sobě spatřoval umělce a učence, jej jeho otec přiměl, aby se u něj zaučil obchodníkem. Roku 1871 se stal členem a později i sekretářem rakouského alpinistického klubu Österreichischer Alpenverein. Díky tomuto klubu přišel do kontaktu s německými völkisch kruhy, jejichž názory mu byly stále sympatičtější. Po otcově smrti obchod zavřel, aby se stal novinářem na volné noze. Publikoval v různých časopisech blízkých myšlenkám hnutí völkisch. První román vznikl v roce 1884. Jmenuje se Jung Diethers Heimkehr (Návrat mladého Diethera domů, 1894) a popisuje příběh Germána Diethera v době násilné christianizace a poukazuje na důležitost původního germánského náboženství, které pokládá za nadřazené křesťanství.

V roce 1902 po operaci šedého zákalu na jedenáct měsíců oslepl. Roku 1907 vydal známé pojednání Das Geheimnis der Runen (Tajemství run), jež bylo napsáno právě po jeho dočasném oslepnutí. Právě v něm píše o posvátném významu a magické moci run.

Guido List si roku 1905 přidal ke svému dosavadnímu jménu šlechtický titul von, jehož se jeho praděd v minulosti dobrovolně vzdal kvůli svým obchodům. Listův otec po něm však zdědil šlechtnický pečetní prsten s rytířským erbem, jenž zřejmě v minulosti patřil rytíři Buckardtovi von Listovi žijícímu ve 12. století.

Ke konci svého života, roku 1914, vydal rozsáhlejší pojednání Die Ursprache der Ario-Germanen und ihre Mysteriensprache (Prajazyky Ario-Germánů a jejich mysteriózní jazyky), jež se zabývá okultní ligvistikou a symbologií.

Během života se List stihl dvakrát oženit. Jeho první manželkou byla Helena Forsterová-Petersová. Později, roku 1899, spojil svůj život s Češkou Annou Wittekovou.

DÍLO:

Das Geheimnis der Runen, 1908 (Tajemství run)
Der Unbesiegbare
Götterdämmerung, 1893
Von der Wuotanspriesterschaft, 1893
Die deutsche Mythologie im Rahmen eines Kalenderjahres, 1894
Der deutsche Zauberglaube im Bauwesen, 1895
Mephistopheles, 1895
Carnuntum
Jung Diethers Heimkehr, 1894
Der Wala Erweckung, 1894
Walkürenweihe, 1895
Pipara: Die Germanin im Cäsarenpurpur, 1895
König Vannius, 1899
Sommer-Sonnwend-Feuerzauber, 1901
Das Goldstück, 1903
Kunstmärchen: Alraunenmaren: Kultur-historische Novellen und Dichtungen aus germanischer Vorzeit, 1903
Die Armanenschaft der Ario-Germanen, 1908
Die Rita der Ario-Germanen, 1908
Die Namen der Völkerstämme Germaniens und deren Deutung, 1909
Die Religion der Ario-Germanen in ihrer Esoterik und Exoterik, 1909
Die Bilderschrift der Ario-Germanen: Ario-Germanische Hierogyphik, 1910
Der Übergang vom Wuotanismus zum Christentum, 1911
Die Ursprache der Ario-Germanen und ihre Mysteriensprache, 1914
Armanismus und Kabbala

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 25.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Guido von ListMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)