ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Szyszkowitz Gerald (*22.07.1938)

­­­­

Gerald Szyszkowitz, rakouský režisér, spisovatel a malíř, se narodil 22. července 1938 v rakouském Grazu do rodiny pojišťovacího agenta.

Gerald vyrostl v rodině vysokého měšťanstva. Poté co roku 1956 složil maturitu, začal studovat divadelní umění a germanistiku na vídeňské univerzitě. V roce 1960 promoval jako doktor filozofie.

Když dokončil cestu kolem světa, působil v letech 1962-1968 jako režisér na různorodých prknech německých divadel, v období od roku 1968 do roku 1972 zastával funkci šéfdramaturga na činoherní scéně v rodném Grazu. Nakonec byl i šéfdramaturgem v rakouském rozhlasu a od roku 1973 vedl jejich hlavní oddělení televizních her. Tuto funkci úspěšně zastával do roku 1994; mnohé z jeho produkcí obdržely domácí i zahraniční televizní ocenění. V této době vznikly mimo jiné: Alpská sága (Die Alpensaga, režie Dieter Berner), Krásné dny (Schöne Tage, režie Fritz Lehner) a Vesnice u hranice (Das Dorf an der Grenze, režie Fritz Lehner), ale také Bledě modré ženské písmo (Eine blassblaue Frauenschrift). Szyszkowitz publikoval rovněž mnoho vlastních literárních děl.

Od roku 1995 žije jako nezávislý spisovatel v Dolním Rakousku. Tento autor také propůjčil několik svých uměleckých děl na četné malířské výstavy.

Gerald Szyszkowitz je autor mnoha divadelních her, románů a vyprávění; také překládá spolu se svojí manželkou Utou Szyszkowitzovou z francouzštiny do němčiny.

K přiblížení tematiky, se kterou pracoval, se zmíním o jeho románu Na druhé straně (1990, Auf der anderen Seite). Kniha se odehrává několik dní po pádu "železné opony" roku 1989 čili po pádu "berlínské zdi". Autor zmiňuje především politickou problematiku dvou životů. Jednoho na té straně české a druhého na straně rakouské. Popisuje ekonomické, povahové a rodinné rozdíly. Samozřejmě se zabývá i stránkou mezilidských vztahů, ale politika hraje roli hlavní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Tesárková, 30.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Gerald SzyszkowitzMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)