ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tabori George (*24.05.1914 - †23.07.2007)

­­­­
Anglický prozaik, dramatik a režisér maďarského původu. V roce 1936 emigroval do Anglie, kde se věnoval práci žurnalistické a psaní prvních románů. V letech 1947-71 působil jako scénárista v USA.
Pod vlivem B.Brechta (překládal jeho hry) napsal divadelní hry (Útěk do Egypta, Císařovy šaty, Kanibalové aj.) a věnoval se režii (A.Strindberg: Slečna Julie). V roce 1971 se vrátil trvale do Evropy, kde zejména v Brémách, v Mnichově a ve Vídni uskutečňuje velké režijní projekty (cykly antických her, hry S.Becketta, W.Shakespeara). V roce 1987 ve Vídni založil a do roku 1990 vedl experimentální scénu Kries. Ohlas získaly jeho hry Mein Kampf a Bílý muž a rudá tvář.
Přes reflexe osudů Židů a problému nacismu se Tabori svou tvorbou vyslovuje k nejžhavějším problémům současného člověka, k jeho schopnosti vzájemného porozumění a zachování základních hodnot lidskosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 21.10.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
George TaboriMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)