ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tabori George (*24.05.1914 - †23.07.2007)

   
­­­­
Anglický prozaik, dramatik a režisér maďarského původu. V roce 1936 emigroval do Anglie, kde se věnoval práci žurnalistické a psaní prvních románů. V letech 1947-71 působil jako scénárista v USA.
Pod vlivem B.Brechta (překládal jeho hry) napsal divadelní hry (Útěk do Egypta, Císařovy šaty, Kanibalové aj.) a věnoval se režii (A.Strindberg: Slečna Julie). V roce 1971 se vrátil trvale do Evropy, kde zejména v Brémách, v Mnichově a ve Vídni uskutečňuje velké režijní projekty (cykly antických her, hry S.Becketta, W.Shakespeara). V roce 1987 ve Vídni založil a do roku 1990 vedl experimentální scénu Kries. Ohlas získaly jeho hry Mein Kampf a Bílý muž a rudá tvář.
Přes reflexe osudů Židů a problému nacismu se Tabori svou tvorbou vyslovuje k nejžhavějším problémům současného člověka, k jeho schopnosti vzájemného porozumění a zachování základních hodnot lidskosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 21.10.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
George TaboriMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­