ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Catullus Gaius Valerius (*84 př.n.l. - †54 př.n.l.)

­­­­
 • římský básník
 • pochází ze zámožné rodiny z Verony
 • od roku 62 př.n.l. žije v Římě, kde se stýká s významnými osobnostmi, jako jsou např. řečník Hortensius, kterému věnuje překlad Kallimachovy básně Kadeř Bereniky, řečník Cicero, historik Cornelio Nepote, jemuž věnuje jednu ze svých básnických sbírek, významní mladí neoterikové (inspirace hellénistickými vzory)
 • zabývá se politickým životem, nešetří jedovatými epigramy - například proti Pompeiovi nebo Caesarovi (později ale obdivuje jeho válečná tažení); politicky aktivní ale nikdy nebyl, protože lidé z předalpské Gallie neměli ještě tehdy římské občanství

DÍLO:

 • Na poezii můžeme dobře sledovat jeho život: často obsahuje důvěrná sdělení, ze kterých poznáváme, koho měl rád, koho nenáviděl nebo projevy účasti na v různých radostných i smutných okamžicích.
 • Typické příležitostné básně adresované různým osobnostem jako např. Licinius Calvus, Helvius Cinna, Asinius Polio atd.
 • Vrchol tvoří série básní zachycující jeho lásku k Lesbii (Clodia, sestra demagoga Clodia Pulchra a manželka Quinta Metalla Celera), kterou můžeme sledovat od chvíle okouzlení přes štěstí z poznání až k úplnému zoufalství; klasický je distichon (dvojverší) vyjadřující rozpor mezi rozumem, který vidí její morální nízkost a citem, který ji miluje dál.

  Odi et amo. Quare id faciam, fortasse requiris.
  Nescio, sed fieri sentio et excrucior.


  Nenávidím a miluji. Proč? - tak možná se tážeš.
  Nevím, leč že je to tak, cítím a mučím se tím.


  Román se uzavírá tzv. sapfickou strofou jako jí začínal: Catullus pověřuje přítele, aby Lesbii vyřídil, že je definitivně konec ("její vinou láska klesla jako květ na kraji louky, jejž zasáhl pluh"). Aby zapomněl, odchází s přítelem Gaiem Memmiem do Bíthynie, kde navštíví bratrův hrob.
 • Veškerá Catullusova tvorba (116 básní) je soustředěna v jediné trojdílné sbírce. V první části jsou krátké básně psané jambickými mélickými metry, jimž básník říká nugae (drobnosti) nebo ineptiae (hlouposti). V prostřední části je osm delších básní, třetí je složena z elegií a epigramů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Deni, 19.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Lesbii
­­­­

Diskuse k životopisu
Gaius Valerius CatullusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­