ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pravda František (*17.04.1817 - †08.12.1904)

   
­­­­
Jan Vilímek - František Pravda

Katolický kněz, autor mravoučných povídek pro lid. Vlastním jménem Vojtěch Hlinka. Pocházel ze starobylého selského rodu, narodil se v Nekrasíně u Jindřichova Hradce. Gymnázium vystudoval v Jindřichově Hradci, filosofii v Praze. Ve Vídni, kde začal studovat bohosloví, se v něm probudilo národní vědomí, dosud potlačované německými školami. Po roce přešel do pražského semináře. V době studií se zdokonaloval v češtině, v kroužku kolegů se seznamoval s idejemi sociálního myslitele B.Bolzana. Po vysvěcení působil jako kaplan, nejdéle v Kvílicích u Slaného. Od roku 1847 byl vychovatelem ve šlechtické rodině v Hrádku u Sušice, kde také našel trvalý domov a žil tam doslova idylickým životem kněze spisovatele. Když počátkem 20. století zemřel, byla již téměř zapomenuta jeho osoba a dílo, kdysi u prostých čtenářů tak oblíbené.

DÍLO:

František Pravda psal lidové výchovné povídky, jejichž tendence se nese v duchu katolické morálky a které prostým, až naivním způsobem, bez velkých uměleckých nároků vypravují příběhy z vesnice a venkovského maloměsta. Jeho ideálem je neproměnný patriarchální řád vesnice. Postavy a vztahy mezi lidmi, které ho ztělesňují, stylizuje do podoby ušlechtilých vzorů. Nebezpečí spatřuje v opouštění starých přísných mravů a v pronikání sociálních a myšlenkových novot všeho druhu. Proti hodnotám venkovského světa staví do protikladu velké město s jeho svobodomyslností, morální nevázaností, citovým chladem. Lék na veškeré sociální neduhy vidí v lásce k bližnímu, v soucitu, spravedlnosti a vůbec v životě řízeném křesťanskými mravními zásadami. Z jeho tvorby mají význam pětisvazkové Povídky z kraje (1851-53).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 26.12.2005

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
František PravdaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­