ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gottlieb František (*04.08.1903 - †14.05.1974)

   
­­­­
Narodil se v Klatovech a zemřel v Praze.

Byl básník a prozaik vycházející z tradic židovské kultury. Po reálném gymnáziu v Klatovech (maturoval 1922) vystudoval práva (1927), ve 30. letech pracoval jako advokát, za války bojoval v československé západní armádě (bitva o Tombruk). V letech 1944-58 působil na ministerstvu zahraničních věcí.
Gottliebova předválečná poezie je silně abstraktní, duchově orientovaná (Cesta do Kankán - 1924, Proměny - 1928, Bílý plamen - 1935). V básních psaných po válce se uplatňuje oslavně rétorický přístup ke skutečnosti (Procitnutí - 1954, Nápěvy a nárazy - 1957, Rozpjatý den - 1966). Psal také prózu (román Životy Jiřího Kahna - 1930) a ve 40. a 50. letech povídkové soubory a novely, v nichž využíval zážitky z války i z pobytů v zahraničí. Je autorem divadelní hry pro mládež Golem - 1965, vydal kroniku dělostřeleckého pluku, u něhož za války sloužil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája delfínek, 27.02.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
František GottliebMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­