ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Branislav František (*16.06.1900 - †25.09.1968)

­­­­

Tento básník se narodil 16. června 1900 v Berouně pod jménem František Blecha. Jeho otec se živil jako hostinský. František Blecha své příjmení úředně nahradil příjmením Branislav a vystudoval nejprve gymnázium (Praha, Beroun) a poté Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština a němčina. Po 17 let byl pak úředníkem Všeobecného penzijního ústavu v Praze. Po válce pracoval postupně jako literární referent československého rozhlasu, šéfredaktor Literárních novin a časopisu Nový život. Mimo jiné byl také lektorem severských literatur na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1959 se stal spisovatelem z povolání.
K jeho tvorbě velmi významně přispěly také jeho cesty do skandinávských zemí, Řecka a oblasti kolem Černého moře.

Branislav zemřel 25. září 1968 v Komořanech u Prahy.

Básnická tvorba Františka Branislava
Jeho první sbírka vyšla roku 1924 pod názvem Bílý kruh a byla psána v duchu Wolkerovy proletářské poezie. Od další sbírky se však jeho poetika přiklonila spíše k intimní lyrice. Základními tématy jeho básní se stala láska, vztah k přírodě a k domovu. Ve sbírce Na rozcestí (1927) hlásal i své okouzlení severskou přírodou. Zároveň reagoval na události z konce třicátých let, a to sbírkami Věčná země (1939) a Dým k hvězdám (1940). V době poválečné byl Branislav velice plodným autorem. Během pouhých dvanácti let publikoval kromě tří výborů také čtrnáct knih veršů, v nichž se ale nedokázal ubránit rétoričnosti či povrchnosti. Sbírkou Večer u studny (1955) se obrací znovu k intimní a přírodní lyrice, k prostým životním jistotám domova, lásky i lidských vztahů. Pro jeho poezii je charakteristická melodičnost a teskný, melancholický tón. Melodickou linii udržoval i v době, kdy hudba byla v poezii popírána. K hudbě se hlásí názvy Branislavových dvou sbírek: Řecká sonatina (1962) nebo Divertimento a kantiléna (1964).

Od padesátých let začal psát dětskou poezii a vyšla řada jeho básnických sbírek pro děti - Píseň dětství (1952), Přijďte k nám, muzikanti (1960), Ryby, rybky, rybičky (1963), Malá říkadla (1963) a jiné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zuzissek, 09.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
František BranislavMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­