ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Chateaubriand François-René (*04.09.1768 - †04.07.1848)

­­­­
François-René de Chateaubriand by Anne-Louis Girodet de Roucy Trioson

François-Auguste-René de Chateaubriand se narodil 4. září 1768 v Saint-Malo a zemřel 4. července 1848 v Paříži.

ŽIVOT:

Chateaubriand byl jedním z nejvýznamnějších představitelů francouzského romantismu. Roku 1791 se vydal na cestu po Severní Americe, kolonizované francouzskými vojsky, a zde čerpal inspiraci pro svůj nejznámější román Atala, odehrávající se kolem řeky Mississippi. Roku 1800 se vrátil do své rodné Francie a zde působil jako diplomat. Za vlády Napoleona ovšem odchází do exilu, a vrací se až roku 1815, zpět do diplomatických služeb a později, v letech 1815 a 1822-1824 působí jako ministr zahraničí.

TVORBA:

Svým dílem položil základy pozdější romantické tvorbě francouzských autorů v 19. století, a byl průkopníkem nového moderního literárního směru ve francouzské literatuře. Jeho tvorba nesla základní prvky typické pro romantická díla (zabývá se historickými tématy, exotickými kraji, nešťastnou láskou...).

DÍLA:

  • Atala aneb Láska dvou divochů na poušti (1801) - překládáno také jako Atala aneb Láska indiánské dvojice v pustinách
  • René (1802)
  • Mučedníci (1804)
  • O Napoleonovi a Bourbonech (1814)
  • Natchezové (1826)
  • Paměti ze záhrobí (1848-1850)

a mnoho dalších děl...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Kazda, 26.12.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
François-René de ChateaubriandMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­