ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jánský Filip (*04.09.1922 - †20.08.1987)

   
­­­­
Filip Jánský, vlastním jménem Richard Husman, se narodil 4. září 1922 v Praze v úřednické rodině. Od dětství se věnoval sportu a branné činnosti.
V roce 1938 se jako člen pomocné vojenské služby aktivně zúčastnil jarní i podzimní mobilizace. Hned na začátku okupace zanechal studia na gymnáziu a zapojil se do odboje a v necelých 17-ti letech pracoval pro československou výzvědnou službu, napřed v protektorátě, potom v Německu, odkud utekl přes Belgii do Francie.
Po vypuknutí války ve Francii se mu podařilo uniknout do Velké Británie. Tady absolvoval výcvik u vojenského letectva a v letech 1940-1943 létal jako palubní střelec na letadlech 311. československé bombardovací perutě, mimo jiné se zúčastnil náletu na Norimberk. V roce 1944 absolvoval kurz na námořního telegrafistu a nastoupil do spojeneckého loďstva. Ve válce byl dvakrát těžce zraněn.
Roku 1946 byl propuštěn z armády. O dva roky později složil v Praze na gymnáziu maturitu. V 50. a 60. letech vykonával různá povolání, např. úředníka na ministerstvu dopravy, technického překladatele, plavčíka, atd.
Zemřel 20. srpna 1987 v Praze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: krista, 02.07.2006

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Filip JánskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­