ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jánský Filip (*04.09.1922 - †20.08.1987)

   
­­­­
Filip Jánský, vlastním jménem Richard Husman, se narodil 4. září 1922 v Praze v úřednické rodině. Od dětství se věnoval sportu a branné činnosti.
V roce 1938 se jako člen pomocné vojenské služby aktivně zúčastnil jarní i podzimní mobilizace. Hned na začátku okupace zanechal studia na gymnáziu a zapojil se do odboje a v necelých 17-ti letech pracoval pro československou výzvědnou službu, napřed v protektorátě, potom v Německu, odkud utekl přes Belgii do Francie.
Po vypuknutí války ve Francii se mu podařilo uniknout do Velké Británie. Tady absolvoval výcvik u vojenského letectva a v letech 1940-1943 létal jako palubní střelec na letadlech 311. československé bombardovací perutě, mimo jiné se zúčastnil náletu na Norimberk. V roce 1944 absolvoval kurz na námořního telegrafistu a nastoupil do spojeneckého loďstva. Ve válce byl dvakrát těžce zraněn.
Roku 1946 byl propuštěn z armády. O dva roky později složil v Praze na gymnáziu maturitu. V 50. a 60. letech vykonával různá povolání, např. úředníka na ministerstvu dopravy, technického překladatele, plavčíka, atd.
Zemřel 20. srpna 1987 v Praze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: krista, 02.07.2006

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Filip JánskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)