ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de la Cámara Felix Achille (*08.11.1897 - †05/1945)

­­­­
Camara 1923

Původní jméno tohoto spisovatele je Felix Emil Josef Karel Cammra, od roku 1924 úředně Cámara. Jeho otec Felix Cammra se oženil s dcerou vydavatele Karla Šolce, jehož podnik později vedl. Cámara se po první světové válce věnoval spisovatelství a redigování kalendářů. Řadu let strávil v Berlíně a Paříži, kde působil jako spisovatel, novinář a organizační pracovník kolem filmového podnikání. Také v Praze se kromě psaní živil překlady z němčiny, angličtiny a španělštiny, a divadelním podnikáním. Založil divadla Apollo a Komedia. V roce 1927 se jeho jméno objevovalo v tisku v souvislosti s podezřením ze založení požáru v divadle Komedia. Publikoval články v Národní politice pod zkratkou Ra. Za španělské občanské války se stal dobrovolně vedoucím zpravodajské služby generála Franka v České republice, od roku 1934 byl členem SA a svůj obdivný vztah k fašismu vyjádřil v několika knihách a množství novinových článků. Byl zřejmě zabit revolučním davem v pražských ulicích během Květnového povstání mezi dny 5. až 9. května 1945.

DÍLO:

De la Cámara byl plodným spisovatelem. Psal knihy o filmu (Perla filmu), dívčí romány (Filmová hvězda), filmové scénáře - spoluautor scénářů například k filmům Pozor, straší!, Dívka v modrém, Okénko do nebe, pohádky (Z říše víl, Svítilna z drahokamů), divadelní hry (Toreadore smělý), těžiště jeho tvorby však leží v okultních románech a povídkách: trilogie Černý mág, Jeho tajemství, Velekněžka magie, milostný román Ve spárech démonů, román Fantom oceánu (vyšel také pod názvem Madona vikingů), povídková kniha Parfumy zla, soubor čtyř povídek Paní mých snů, příběhy různých žánrů ve sbírce Primabalerina a tance upírů, povídkové knihy Fantomy a Záhada sfingy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 24.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Felix Achille de la CámaraMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­