ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Montale Eugenio (*12.10.1896 - †12.09.1981)

­­­­
Eugenio Montale

Italský básník, literární a hudební kritik.
Narodil se 12. října 1896 v Janově. Byl to víceméně samouk. Ze třetího ročníku průmyslové školy odešel a dál studoval soukromě. Jeho snem bylo stát se operním pěvcem. Zájem o hudbu ho provázel po celý život. Jako novinář napsal řadu hudebních kritik.
V roce 1917 narukoval k ligurské brigádě a zúčastnil se bojů ve Vallsaru. Roku 1922 založil v Turíně s básníkem Solmim časopis První doba. Krajem jeho srdce a poezie se stalo Monterosso v Cinque Terre na pobřeží Středozemního moře, kde již roku 1916 napsal své první verše.
V roce 1929 byl zaměstnancem nakladatelství ve Florencii, nepřihlásil se do fašistické strany a našel dočasné útočiště v nezávislém literárněvědném kabinetu.
V roce 1938 odmítl přihlášku do fašistické strany a ihned dostal výpověď. Po válce se stal členem Strany akce, sdružení disidentů politických stran vzešlých z odboje.
Od roku 1947 pracoval v milánském deníku Corriere della Serre a roku 1967 byl jmenován doživotním senátorem Italské republiky.
Roku 1975 také obdržel Nobelovu cenu za celoživotní dílo.

DÍLO:

Sépiové kosti (1925) - druhé rozšířené vydání sbírky se dostalo do oběhu roku 1928
Příležitosti (1939) - jeho verše se více poetizují a ztrácejí drsnost ligurského světa
Vichřice a jiné (1956) - sbírka je syntézou jeho životních zkušeností
Mimo dům (1969) - kniha reportáží o setkání s umělci
Auto da fé (1966) - sborník studií a esejů
Směs (1962-70) - básně
Deník roku 71 (1971) - básně, črty
Deník roku 1971 a 1972 (1973)
Sešit čtyř let (1973-77)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 15.03.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Eugenio MontaleMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­