ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Raeder Erich (*24.04.1876 - †06.11.1960)

   
­­­­
Bundesarchiv Bild 146-1980-128-63, Erich Raeder

Erich Johann Albert Raeder, syn školního ředitele, se narodil 24. dubna 1876 v německém Wandsbeku ve Šlesvicku-Holštýnsku.

Po kvalitním klasickém vzdělání vstoupil roku 1894 do císařského válečného námořnictva. Rychle postupoval a v roce 1912 sloužil jako náčelník štábu admirála Franze von Hippera. Za první světové války se účastnil bojových operací a v roce 1928 byl povýšen na admirála a velitele německého válečného námořnictva.

Raederovi se nezamlouvala domácí politika NSDAP, přesto podporoval Hitlerovu snahu o obnovení bývalé slávy Německa jako světové mocnosti. Vůdce v roce 1939 povýšil Readera na velkoadmirála. Tím se Raeder stal po Alfredu von Tirpitzovi teprve druhým Němcem s touto hodností. Raeder chtěl vybudovat námořnictvo, které by obstálo v boji s Royal Navy (britské královské námořnictvo), čímž se dostal do konfliktu s Hermannem Göringem, protože jako hlava německého průmyslu poskytoval mnohem více prostředků své Luftwaffe než Raederově Kriegsmarine.

V říjnu 1939 zaslal Raeder Adolfu Hitlerovi návrh na obsazení Dánska a Norska. Argumentoval tím, že bez námořních základen v těchto zemích nebude možné porazit Velkou Británii. V dubnu 1940 Hitler invazi schválil, ale byl zklamán těžkými ztrátami, jež Kriegsamarine v průběhu invaze utrpěla.
Raeder podporoval operaci Seelöwe (česky operace Lvoun), plánovaný útok na Británii, leč požadoval, aby Luftwaffe nejdříve v oblasti získala vzdušnou nadvládu. Jenže Göringovy síly v bitvě o Británii prohrály. Raeder tedy raději doporučil Hitlerovi invazi odvolat. I s invazí do SSSR, čemuž se přezdívalo operace Barbarossa, nesouhlasil.

Hitler byl s výsledky Kriegsmarine čím dál méně spokojen a poté, co těžké křižníky Admiral Hipper a Lützow nedovedly zastavit spojenecké arktické konvoje do Ruska, obvinil Raedera z neschopnosti.
Velkoadmirál Erich Raeder rezignoval 30. ledna 1943 a ve funkci šéfa válečného námořnictva byl nahrazen Karlem Dönitzem.

Po válce byl norimberským tribunálem odsouzen na doživotí za plánování a vedení útočné války. Roku 1955 byl ze zdravotních důvodů propuštěn. V roce 1957 vyšly jeho paměti Mein Leben (Můj život).
Zemřel v Kielu 6. listopadu 1960.

DÍLO:

  • Velkoadmirál Erich Raeder: Můj život (1957, Großadmiral Erich Raeder: Mein Leben) - Erich Raeder se v těchto svých pamětech zaobírá první světovou válkou, budováním německého loďstva v meziválečném období, svým působením v čele válečného námořnictva (1935-1943), vývojem druhé světové války, norimberským procesem i svým propuštěním z vězení

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 31.10.2016

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Erich RaederMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­