ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jelineková Elfriede (*20.10.1946)

­­­­
Elfriede Jelineková, držitelka Nobelovy ceny za literaturu, patří k současným rakouským spisovatelům. Místem jejího rodiště je Mürzzuschlag ve Štýrsku. Její matka Olga pocházela z měšťanské rodiny a věnovala se účetnictví. Její otec Friedrich provozoval povolání chemika, díky čemuž nebyl pronásledován nacistickým režimem - během války pracoval ve zbrojním průmyslu a v roce 1969 zemřel na psychickou chorobu.
Dceru vychovávala Olga, Elfriede navštěvovala katolickou školku a klášterní školu, kterou považovala za velmi svazující. Kvůli tomu se ocitla na dětské psychiatrii, ačkoliv byli lékaři přesvědčeni, že psychickou chorobou netrpí. Její matka měla o budoucnosti své dcery ambiciózní představy, proto se Elfriede učila hrát na klavír, kytaru, flétnu a housle. Od třinácti let studovala na vídeňské konzervatoři hru na varhany, klavír a příčnou flétnu. Zároveň absolvovala studium na gymnáziu.
Nelze se proto divit, že se po maturitě psychicky zhroutila. Přesto se učila dějinám umění a divadelní vědě, studium však v roce 1967 ze zdravotních důvodů přerušila a následující rok se pokoušela izolovat se od okolního světa. Toto období jejího života představovalo počátek její literární tvorby. Její první básně se objevily v časopisech, román bukolit z roku 1968 vyšel až o jedenáct let později.
V roce 1971 vykonala zkoušku z varhan na konzervatoři. Tři roky poté se provdala za Gottfrieda Hüngsberga, který skládal filmovou hudbu a věnoval se informatice.
Úspěch zaznamenala díky svému románu Die Liebhaberinnen z roku 1975 a dramatu Burgtheater.
Elfriede Jelineková se ve svých dílech zabývá především politickými a feministickými tématy, kritizuje nacismus a rasismus. V současné době pobývá ve Vídni a Mnichově.

NĚKTERÁ DÍLA:

bukolit, 1979
wir sind lockvögel baby, 1970
Michael. Ein Jugendbuch für die Infantilgesellschaft., 1972
Die Liebhaberinnen, 1975
Die Ausgesperrten, 1980
Clara S., 1981
Die Klavierspielerin, 1983
Oh Wildnis, oh Schutz vor ihr, 1985
Burgtheater, 1985
Krankheit oder Moderne Frauen, 1987
Lust, 1989
Die Kinder der Toten, 1995
Gier Reinbek, 2000

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 24.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Elfriede JelinekováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­