ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Taylor Edward (*1642 - †29.06.1729)

­­­­

Edward Taylor byl americký básník pocházející z Anglie. Narodil se v roce 1642 jako syn farmáře. Roku 1668 emigroval do USA, kde se usadil a později i zemřel v Massachusetts.

Po příjezdu do Ameriky byl přijat na Harvardovu univerzitu. Po třech letech studia se stal v roce 1671 jejím úspěšným absolventem. Po dokončení studií se stal farářem a lékařem v městečku Westfield v Massachusetts, kde žil do své smrti 29. června 1729.

Byl dvakrát ženatý. S Elizabeth Fitchovou měl osm dětí, z nichž pět zemřelo již v dětství, a s Ruth Wyllysovou, kterou si vzal po smrti své první ženy, měl dalších šest dětí.

Považujeme ho za autora metafyzických básní. Jeho nejznámější sbírka se jmenuje Preparatory Meditations (1682-1725), v níž se Edward Taylor zamýšlí nad smyslem života, nad významem Boha a Bible. Jeho básně jsou hluboce nábožensky zaměřeny, jsou odrazem jeho víry v Boha. Další jeho sbírka God's Determinations Touching His Elect byla objevena až v roce 1937 v Harvardově knihovně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 31.05.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Edward TaylorMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)