ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fiker Eduard (*21.11.1902 - †03.03.1961)

­­­­
Autor detektivních a dobrodružných próz, filmový scénarista.
Narodil se v rodině učitele v Praze, studoval strojní a elektrotechnické inženýrství, zároveň cizí jazyky a hudbu. Působil jako houslista v divadle, byl redaktorem edice Rozruch. Od roku 1942 pracoval jako filmový scénarista a spisovatel z povolání.
Bohatá Fikerova literární tvorba (přes 80 titulů) se soustředila k žánru detektivního románu. Zpočátku psal příběhy z anglického prostředí, avšak jeho cílem bylo vytvořit českou detektivku. Detektivní postupy uplatnil Fiker i ve svých románech humoristických, dobrodružných a v divadelních hrách. Motivy některých Fikerových románů byly využity pro scénaře filmové i televizní.

DÍLO:

detektivní příběhy "Akce B; Bílý kříž; Černé údolí; Černý vichr; Dech šibenice; Dvanáct nemocných; Ilavský zločin; Její hra; Kilometr devatenáct; Monsieur La Mort; Morová sedmička; Neklopit!; Nikdo není vinen; Noc na Arnwaysu; Ochránce nebohých; Pán stínů; Paní z Šedivého domu; Papírová hora; Patnáct zlatých vlasů; Prodavač pokání; Rozkaz 42; Série C-L; Slaná růže; Stopy na srdci; Světlo z pekla; Šestnáct palců zločinu; Tajemný dům; Třetí bůžek; Tři minuty; Voskový les; Zinková cesta; Zlatá čtyřka; Zlatý úsměv; Zločin mezi linkami; Žena se zobákem"
humoristické knihy "Blázni v láhvi; Bratr Křepelák; Děs všech tet; Fantóm operety; Grandciazna Fernando; Mrtvý zvon; Muž přes palubu; Muž s kuželkou; Paklíč; U tří kufrů"
dobrodružné knihy "Bratři ztracených úst; Černý blesk; Lovci pramenů; Stráž na psí skále; Tři v písku; Země podivných mraků"
sci-fi "Čichač; Jeníkovo dobrodružství"
divadelní hra "Padělek"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 03.11.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Eduard FikerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­