ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fiker Eduard (*21.11.1902 - †03.03.1961)

­­­­
Autor detektivních a dobrodružných próz, filmový scénarista.
Narodil se v rodině učitele v Praze, studoval strojní a elektrotechnické inženýrství, zároveň cizí jazyky a hudbu. Působil jako houslista v divadle, byl redaktorem edice Rozruch. Od roku 1942 pracoval jako filmový scénarista a spisovatel z povolání.
Bohatá Fikerova literární tvorba (přes 80 titulů) se soustředila k žánru detektivního románu. Zpočátku psal příběhy z anglického prostředí, avšak jeho cílem bylo vytvořit českou detektivku. Detektivní postupy uplatnil Fiker i ve svých románech humoristických, dobrodružných a v divadelních hrách. Motivy některých Fikerových románů byly využity pro scénaře filmové i televizní.

DÍLO:

detektivní příběhy "Akce B; Bílý kříž; Černé údolí; Černý vichr; Dech šibenice; Dvanáct nemocných; Ilavský zločin; Její hra; Kilometr devatenáct; Monsieur La Mort; Morová sedmička; Neklopit!; Nikdo není vinen; Noc na Arnwaysu; Ochránce nebohých; Pán stínů; Paní z Šedivého domu; Papírová hora; Patnáct zlatých vlasů; Prodavač pokání; Rozkaz 42; Série C-L; Slaná růže; Stopy na srdci; Světlo z pekla; Šestnáct palců zločinu; Tajemný dům; Třetí bůžek; Tři minuty; Voskový les; Zinková cesta; Zlatá čtyřka; Zlatý úsměv; Zločin mezi linkami; Žena se zobákem"
humoristické knihy "Blázni v láhvi; Bratr Křepelák; Děs všech tet; Fantóm operety; Grandciazna Fernando; Mrtvý zvon; Muž přes palubu; Muž s kuželkou; Paklíč; U tří kufrů"
dobrodružné knihy "Bratři ztracených úst; Černý blesk; Lovci pramenů; Stráž na psí skále; Tři v písku; Země podivných mraků"
sci-fi "Čichač; Jeníkovo dobrodružství"
divadelní hra "Padělek"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 03.11.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Eduard FikerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)