ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kriseová Eda (*18.07.1940)

­­­­

Narodila 18. července 1940 v Praze v rodině architekta a sochařky. Vystudovala žurnalistiku na Universitě Karlově v Praze a po studiu pracovala jako redaktorka Mladého světa a Literárních novin. Hodně cestovala a psala reportáže z těchto cest. V roce 1968 vydala knihu ze svých cest Já & Ponsko.

Od roku 1969 pracovala jako asistentka v Ústavu pro teorii a dějiny hromadných sdělovacích prostředků UK a začala psát prózu. Svou první povídkovou knihou Křížová cesta kočárového kočího vydala v roce 1977.

Po roce 1972 nesměla publikovat, patřila mezi disidenty. Knihy vydávala samizdatem nebo publikovala v zahraničí. Nejprve pracovala v universitním archivu, potom i tuto práci musela opustit a pracovala zcela mimo svůj obor.

Po roce 1989 byla mluvčí Občanského fóra a potom poradkyní a ředitelkou sekce Stížností a milostí prezidentské kanceláře Václava Havla, a to až do roku 1992. Dál se věnuje pouze literární činnosti, přednáší na amerických universitách a má autorská čtení v USA a německy mluvících zemích. V roce 1979 jí byla udělena cena Egona Hostovského.

Z dalších prózy stojí za zmínku soubor povídek Sluneční hodiny (1978), Klíční kost a jiné povídky (1979), román Pompejanka (1979), dále romány Arboretum, Co se stalo, Ryby raky. Vydala román o volyňských Češích Kočičí životy, novelu Misericordia, jejíž děj se odehrává v Toskánsku a je založen na milostných a manželských vztazích.

Určitě nelze nevzpomenout historický román Perchta z Rožmberka aneb Bílá paní, který tvořila Kriseová 28 let a je založen na dopisech české šlechtičny Perchty z Rožmberka z 15. století.

Životopisná kniha Václav Havel: Životopis není považována za příliš autentickou.

Pro děti vydala knihy Prázdniny s Bosonožkou, Tereza a Majda na horách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 08.12.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Eda KriseováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­