ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kriseová Eda (*18.07.1940)

   
­­­­

Narodila 18. července 1940 v Praze v rodině architekta a sochařky. Vystudovala žurnalistiku na Universitě Karlově v Praze a po studiu pracovala jako redaktorka Mladého světa a Literárních novin. Hodně cestovala a psala reportáže z těchto cest. V roce 1968 vydala knihu ze svých cest Já & Ponsko.

Od roku 1969 pracovala jako asistentka v Ústavu pro teorii a dějiny hromadných sdělovacích prostředků UK a začala psát prózu. Svou první povídkovou knihou Křížová cesta kočárového kočího vydala v roce 1977.

Po roce 1972 nesměla publikovat, patřila mezi disidenty. Knihy vydávala samizdatem nebo publikovala v zahraničí. Nejprve pracovala v universitním archivu, potom i tuto práci musela opustit a pracovala zcela mimo svůj obor.

Po roce 1989 byla mluvčí Občanského fóra a potom poradkyní a ředitelkou sekce Stížností a milostí prezidentské kanceláře Václava Havla, a to až do roku 1992. Dál se věnuje pouze literární činnosti, přednáší na amerických universitách a má autorská čtení v USA a německy mluvících zemích. V roce 1979 jí byla udělena cena Egona Hostovského.

Z dalších prózy stojí za zmínku soubor povídek Sluneční hodiny (1978), Klíční kost a jiné povídky (1979), román Pompejanka (1979), dále romány Arboretum, Co se stalo, Ryby raky. Vydala román o volyňských Češích Kočičí životy, novelu Misericordia, jejíž děj se odehrává v Toskánsku a je založen na milostných a manželských vztazích.

Určitě nelze nevzpomenout historický román Perchta z Rožmberka aneb Bílá paní, který tvořila Kriseová 28 let a je založen na dopisech české šlechtičny Perchty z Rožmberka z 15. století.

Životopisná kniha Václav Havel: Životopis není považována za příliš autentickou.

Pro děti vydala knihy Prázdniny s Bosonožkou, Tereza a Majda na horách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 08.12.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
Eda KriseováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)