ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sayersová Dorothy Leigh (*13.06.1893 - †17.12.1957)

­­­­
Narodila se 13. června 1893 v Oxfordu v rodině anglikánského duchovního, který byl také ředitelem pěveckého sboru a klasickým filologem. Díky otci získala zájem o klasické jazyky a literaturu a melodický hlas, který dokázala zaujmout posluchače při její pozdější přednáškové činnosti. Vyrůstala jako jedináček v okruhu dospělých členů rodiny, byla velmi zvídavá a inteligentní. V patnácti letech byla poslána studovat internátní střední školu v Salisbury. Na této škole nebyla spokojena, navíc po onemocnění spalničkami zůstala holohlavá. Při výšce 180 cm, silné postavě a neohrabanosti nebyla ideálem pro manželství.
V 18ti letech získala stipendium na dívčí kolej Sommerville v Oxfordu, ale ani zde nezapadla do představ o řádné studentce. V době, kdy přístup na vysokou školu pro ženy byl pouze výjimečný a při studiu musely studentky doprovázet gardedámy, se Sayersová výstředně oblékala i chovala, na veřejnosti kouřila doutník, obklopila se skupinou rebelů, psala básně a vedla vášnivé diskuse.
Absolvovala v Oxfordu s titulem v moderních jazycích jako jedna z prvních žen. Po okončení školy odjela zpět na otcovu faru a věnovala se četbě. Krátce učila na místní obecné škole. V roce 1918 se rodina odstěhovala na odlehlý venkov, kde nemohla najít naprosto žádné pracovní uplatnění. Po krátkém působení ve Francii se ocitla v roce 1921 v Londýně a začala pracovat v Bensonově reklamní agentuře jako textařka a zůstala tam 10 let. Kolegové ji seznámili s bohémským prostředím Chelsea a Bloomsbury a Sayersová se našla v bouřlivých diskusích a nápaditém oblékaní a chování.
V době, kdy vydala první detektivní román (Vražda žádá metodu - 1923) nebyla provdaná a čekala dítě. Syn se narodil v roce 1924 (porod byl tajný po půlroční dovolené na neznámém místě), dala ho na vychování a později v závěti uvedla, že se o jejím životě smí psát až 50 let po její smrti. Kdo je jeho otcem se neví.
V roce 1926 se vdala za bývalého válečného zpravodaje Osvalda Arthura Fleminga, kterého finančně podporovala až do jeho smrti v roce 1950. Zajímavé je, že adoptovali syna Sayersové, ale nikdy s nimi nebydlel.
Kromě psaní detektivních příběhů přispívala do filosofického časopisu Modern Languages, překládala ze starověké francouštiny, dále přispívá do rozhlasu, přednáší.
V roce 1937 je jejím hrdinou naposledy lord Petr, od té doby se zřekla literární činnosti a věnovala se pouze překladateské činnosti - překlady Dantovy Božské komedie, dále psala náboženské eseje a hry. Odmítla převzít čestný doktorát z bohosloví od arcibiskupa canterburského za své náboženské práce, ale v roce 1950 převzala čestný doktorát za literaturu od Durhamské university.
Od roku 1949 do své smrti byla předsedkyní Detektivního klubu. Zemřela v roce 1957.

DÍLO:

Vražda žádá metodu - první její detek. román
Vražda potřebuje reklamu - zkušenosti z práce v reklamní agentuře
Mračna svědectví
Fakta k případu - negativní postava románu je zpodobněním jejího manžela
Lord Petr studuje mrtvolu - detektivní povídky
Dobrodružný život milovníka starých tisků - soubor detektivních povídek.
Devět krejčíků
Katovy prázdniny
Rybářská taškařice o ukradeném žaludku
Podivné námluvy lorda Petra
Pět falešných stop
Nepřirozená smrt
Nepříjemnost v klubu Bellona
Mrtvola nutná
Leopardí dáma
Lásku a vraždu neutajíš

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 10.01.2005

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Dorothy Leigh SayersováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­