ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Francis Dick (*31.10.1920 - †14.02.2010)

­­­­

Dick Francis se narodil roku 1920 v městečku Lawreny, v Jižním Walesu. Během 2. světové války sloužil šest let v královské vzdušné armádě. V následující válce se Dick, syn známého žokeje, stal osobností ve světě Britského národního honáctví. Vyhrál více než 350 závodů a dokonce se 8krát zúčastnil Velké Národní v Liverpoolu, kde roku 1956 téměř zvítězil, avšak jeho kůň pár kroků před cílovou páskou zkolaboval. Tento incident, který Francis nazývá mezi nejvyšším a nejnižším bodem své jezdecké kariéry, způsobil, že začal budovat svojí 2. kariéru jako spisovatel. Krátce po nehodě, roku 1957, utrpěl další vážný pád, který ho donutil opustit dostih. Dokončil svůj životopis Sport královen a přijal nabídku London Sunday Express pracovat jako dostihový zpravodaj, kterým nakonec zůstal po dalších 16 let. Od sportu přešel k fikčnímu psaní, které vedlo ke šňůře nejlepších a nejžádanějších románů.
První z nich, Mrtvá jistota, byl vydán v roce 1962 a pak následovaly další, např. Tvrdý úder, Dražby, Bič atd. Francis je také trojnásobným držitelem ceny E.A.Poea.

Manželka Marie mu zemřela v roce 2000. Od této doby žil na Kajmanských ostrovech, kde přestal s psaním. Z jejich 53letého manželství mají dva syny - Felixe (s nímž spolupracoval na svých posledních knihách) a Merricka.

Francis Dick zemřel 14. února 2010 ve svých 89 letech ve svém domě na Kajmanských ostrovech.

NĚKTERÁ JEHO DALŠÍ DÍLA:

Oheň a bič, Poslední šance, Smrt favorita, Drahý čas, Cena krve, Reflex, Hra s čísly, Hrozba, V šachu, Mezi koly, Žralok, Žihadlo, V nemilosti, atd.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bugča, 11.06.2003

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Dick FrancisMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)