ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nesvadbová Barbara (*14.01.1975)

­­­­
Spisovatelka románů, fejetonů a pohádek Barbara Nesvadbová se narodila v Praze 14. ledna 1975 do rodiny dvou lékařů. Matka Libuše Nesvadbová je z rodiny nejméně mediálně známá, stará se o emigranty a etnické menšiny. Otec Josef Nesvadba se narodil 19.6.1926 a zemřel 26.4.2005. Byl spisovatelem žánru vědeckofantastické literatury. Dobu jeho studií na gymnáziu mu zkomplikovala nacistická okupace, odmaturoval až po roce 1945. V roce 1950 absolvoval lékařskou fakultu obor psychiatrie a patřil k průkopníkům skupinové psychoterapie v Česku. Stal se však i překladatelem z angličtiny, psal divadelní hry a povídky, ke kterým patří Blbec z Xwenemünde a Tarzanova smrt.
Barbara Nesvadbová se stala dlouho očekávaným dítětem. Její matce bylo již třicet pět let, jako jedináček měla mnoho privilegií. Se svými rodiči si rozuměla jako s nejlepšími přáteli, se kterými často vedla diskuze. Vyrůstala mezi staršími lidmi a umělci, proto nebyla zvyklá na dětský kolektiv. I přesto své dětství nazývá šťastným. Její rodiče jako psychiatři uměli odhadnout stresové situace, a proto jejich manželství probíhalo bez hádek.
Nesvadbová úspěšně vystudovala gymnázium a žurnalistiku na Univerzitě Karlově. Byla vždy vynikající studentka, jak sama o sobě řekla: "Vždycky jsem si zakládala na dobrých známkách. Byla jsem děsný šprt. Přístup ke vzdělání se změnil až na gymplu s příchodem různých mužů do mého života." Ale ani kvůli mužům své vzdělání nezanedbávala.
V roce 2001 se provdala za bývalého ministra Karla Březinu. Sama Nesvadbová přiznala, že to nebyla láska na první pohled, ale jiskra přeci jen přeskočila. Tento vztah se dal nazvat velmi mediálně hlídaný a Nesvadbová není typ, který by rád svůj soukromí život všem ukazoval. Netrvalo to dlouho a stránky bulvárních plátků plnily zprávy o milostných avantýrách a utajeném nemanželském dítěti Karla Březiny. Neodvratitelnému rozvodu po dvou letech manželství nezabránila ani dcera Bibiana. Konec vztahu se nevyhnul ani soudních tahanic o dcerku, která byla nakonec dána do péče matce. Po této zkušenosti si začala své soukromí mnohem víc střežit. V současně době má stálého partnera, kterého se sebou na veřejnost nebere.
Barbara Nesvadbová začala psát již na vysoké škole, kde její talent odchytila nakladatelka Romana Přidalová, která propojila fejetony, napsané Nesvadbovou, jednou postavou. Některé z nich vyšly na základě osobních zkušeností, a to hlavně z nešťastné lásky. Její první knížku Řízkaři vydala v roce 1998, po roce následoval Bestiář a další rok zatím poslední dílo Život nanečisto. V knihách se často objevuje téma sexu, za které byla často autorka kritizována.
V dubnu 2007 bude mít premiéru film, který byl zfilmován podle knížky Bestiář, kde je Nesvadbová spoluautorkou scénáře společně s kamarádkou Irenou Pavláskovou; ta jí však spoluautorství upírá. Konflikt vznikl při tvorbě plakátů, kde by byla Nesvadbová pouze jako autorka námětu. Pavlásková tvrdí, že film se od literární předlohy výrazně liší. Vše se projednávalo s právníky. Avšak platné smlouvy jsou uzavřeny s oběma autorkami.
V současné době pracuje Nesvadbová na pohádkové knížce, která by se měla jmenovat Bibi a čtyři kočky, kterou napsala podle své dcery. Plánuje však, že později se opět vrátí k románům, až bude její dcera starší a bude mít jiné zájmy.
V posledních měsících se Barbara Nesvadbová objevila v médiích ve spojení s její oslavou třicátých druhých narozenin na pražském Žofíně, při kterých dostala nejnovější automobil modelu Seatu, který jí darovala společnost, která se stala partnerem filmu Bestiář. Oslavu narozenin si však naplánovala s dětmi. Svou dceru Bublinu, jak ji sama nazývá, vkládá vždy na první místo a věnuje jí každou volnou chvilkou, kterou netráví v práci. Pracuje jako konzultantka pro oblasti médií ve vydavatelském domě Mona, je také moderátorkou televizní stanice TV3 a navázala stálou spolupráci s časopisy Xantypa, Playboy, její díla vycházejí i v německém a švýcarské verzi časopisu Cosmopolitan a současně je studentkou Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Barbara Nesvadbová je velmi inteligentní žena, která se určitě netýkají vtipy o blondýnkách. Avšak dělat s ní rozhovor není jednoduché, když přijde s hlubokým výstřihem, bez kterého si ji už nikdo nedokáže představit. Každé interview se vždy stočí k tématu sexu, který tak často dává do svých knih a fejetonů psaných i pro německé magazíny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucík, 03.04.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bestiář, Bestiář (2)
-Řízkaři
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Barbara NesvadbováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)