ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dvořák Arnošt (*01.01.1881 - †22.10.1933)

­­­­
Arnošt Dvořák (1881-1933)

Dramatik, který na začátku 20. století patřil k předním autorům své generace a proslul především historickými hrami.

Narodil se v Hořovicích, kde byl jeho otec učitelem. Po studiích na gymnáziu v Příbrami a v Písku přišel do Prahy na lékařskou fakultu Karlovy univerzity a absolvoval ji v roce 1905. Stal se vojenským lékařem a toto povolání vykonával až do konce svého života. První světovou válku prožil střídavě na několika bojištích.

Divadlu se věnoval plně, a to jako dramatik, jako překladatel her i jako činitel divadelního života. S režisérem Františkem Zavřelem založil a řídil těsně před válkou divadelní revue Scéna (1913-14) a v letech 1929-30 spoluredigoval odborný měsíčník Nová scéna. V obou časopisech publikoval články a studie o divadle, v letech 1920-21 psal divadelní referáty pro Rudé právo. Vedle toho působil jako režisér svých her, popřípadě se na režii podílel. Organizoval lidovou divadelní obec a vůbec všestranně zasahoval do českého divadelního života.

Zemřel v Praze 22. října 1933.

DÍLO:

Překlad: hra polského autora St. Przybyszewského Pro štěstí (1902)
Vlastní hry: Kníže (1908), Král Václav IV. (1910), Husité (1919), Mrtvá (1919), Balada o ženě vražednici (1922), Matěj Poctivý (1922), Bílá hora (1924), Lvice (1926)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 15.11.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Arnošt DvořákMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­