ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Koniáš Antonín (*13.02.1691 - †27.10.1760)

­­­­
Antonín Koniáš Jesuit

Antonín Koniáš (též známý jako páter Koniáš) se narodil v únoru roku 1691 v Praze. Byl členem jezuitského řádu, do kterého vstoupil ve svých 17 letech. Proslul jako horlivý kazatel, který se na kazatelně objevoval až pětkrát denně (kázal česky i německy) a často vysílením na místě dokonce omdlel.

Roku 1729 vystavil v Hradci Králové příručku pro určení vadných knih, kterou nazval Klíč kacířské bludy k rozeznávání otvírající, k vykořenění zamykající (Clavis haeresim claudens et aperiens); Klíč obsahoval "závadné" knihy - Koniáš zavrhoval téměř všechnu literaturu z let 1414-1620 a pobělohorskou literaturu. Spálil údajně přes třicet tisíc knih, většinou cizích (v Klíči je uvedeno, že se jednalo o 41 % knih českých a 59 % cizojazyčných - odhadem se tedy jednalo asi o 15000 českých knih). Další knihy ničil tak, že začerňoval nevhodná místa nebo z nich vytrhal určité listy.
Svá díla rozdával. Nejznámější z nich je Cytara Nového Zákona.

Antonín Koniáš zemřel 27. října 1760 v Praze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanche, 08.11.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Antonín KoniášMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­