ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Seghersová Anna (*19.11.1900 - †01.06.1983)

   
­­­­
Německá socialistická spisovatelka Anna Seghersová, vlastním jménem Netty Radvanyiová, rozená Reilingová, se narodila roku 1900 v Mohuči v rodině židovského obchodníka se starožitnostmi Isidora Reilinga (její matka Hedwiga Reilingová). Anna vystudovala historii, dějiny umění a sinologii (věda zabývající se jazykem, historií a kulturou Číny). V roce 1925 si vzala maďarského sociologa Lászla Radványiho a měla s ním dvě děti, syna Petera a dceru Ruth.
Roku 1927 byla uveřejněna její první povídka Grubetsch, kterou vydala pod pseudonymem Seghers. Tento pseudonym si zvolila podle oblíbeného nizozemského malíře Herkula Segerse.
V roce 1928 se s dětmi přestěhovala do Berlína a vstoupila do Komunistické strany. O rok později (1929) se stala také členkou Svazu proletářsko-revolučních spisovatelů Německa.
Roku 1933 (v Německu se dostali k moci nacisté) byla zadržena gestapem, ale podařilo se jí uprchnout přes Švýcarsko do Paříže. V Německu byly její knihy zakázány.
V Paříži spolupracovala při vydávání časopisu Neue Deutsche Blätter.
Po dobytí Francie byl její muž zatčen a přesunut do tábora La Vernet v jižní Francii. Anna se přestěhovala do Marseille, kde se snažila dosáhnout propuštění svého manžela.
V roce 1941 se jí i s celou rodinou podařilo emigrovat do Mexika. Usadili se v Mexico City, kde Anna napsala svůj nejznámější román Sedmý kříž (1942, Das siebte Kreuz). Tento román byl v roce 1944 zfilmován Fredem Zinnemannem.
V roce 1947 se vrátila zpět do Německa a usadila se v Západním Berlíně. Stala se členkou Jednotné socialistické strany.
Roku 1950 se přestěhovala do Východního Berlína, kde se zúčastnila 1. světového mírového kongresu a stala se spoluzakladatelkou Německé akademie umění.
Od roku 1952 do roku 1978 byla předsedkyní Svazu spisovatelů Východního Německa. V roce 1978 umírá její manžel.
Anna Seghersová zemřela roku 1983 ve Východním Berlíně.

ZDROJ INFORMACÍ:

Čerpáno z Wikipedie

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 17.11.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
Anna SeghersováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)