ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Seghersová Anna (*19.11.1900 - †01.06.1983)

­­­­
Německá socialistická spisovatelka Anna Seghersová, vlastním jménem Netty Radvanyiová, rozená Reilingová, se narodila roku 1900 v Mohuči v rodině židovského obchodníka se starožitnostmi Isidora Reilinga (její matka Hedwiga Reilingová). Anna vystudovala historii, dějiny umění a sinologii (věda zabývající se jazykem, historií a kulturou Číny). V roce 1925 si vzala maďarského sociologa Lászla Radványiho a měla s ním dvě děti, syna Petera a dceru Ruth.
Roku 1927 byla uveřejněna její první povídka Grubetsch, kterou vydala pod pseudonymem Seghers. Tento pseudonym si zvolila podle oblíbeného nizozemského malíře Herkula Segerse.
V roce 1928 se s dětmi přestěhovala do Berlína a vstoupila do Komunistické strany. O rok později (1929) se stala také členkou Svazu proletářsko-revolučních spisovatelů Německa.
Roku 1933 (v Německu se dostali k moci nacisté) byla zadržena gestapem, ale podařilo se jí uprchnout přes Švýcarsko do Paříže. V Německu byly její knihy zakázány.
V Paříži spolupracovala při vydávání časopisu Neue Deutsche Blätter.
Po dobytí Francie byl její muž zatčen a přesunut do tábora La Vernet v jižní Francii. Anna se přestěhovala do Marseille, kde se snažila dosáhnout propuštění svého manžela.
V roce 1941 se jí i s celou rodinou podařilo emigrovat do Mexika. Usadili se v Mexico City, kde Anna napsala svůj nejznámější román Sedmý kříž (1942, Das siebte Kreuz). Tento román byl v roce 1944 zfilmován Fredem Zinnemannem.
V roce 1947 se vrátila zpět do Německa a usadila se v Západním Berlíně. Stala se členkou Jednotné socialistické strany.
Roku 1950 se přestěhovala do Východního Berlína, kde se zúčastnila 1. světového mírového kongresu a stala se spoluzakladatelkou Německé akademie umění.
Od roku 1952 do roku 1978 byla předsedkyní Svazu spisovatelů Východního Německa. V roce 1978 umírá její manžel.
Anna Seghersová zemřela roku 1983 ve Východním Berlíně.

ZDROJ INFORMACÍ:

Čerpáno z Wikipedie

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 17.11.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Anna SeghersováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­