ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gide André Paul Guillaume (*22.11.1869 - †19.02.1951)

­­­­
Gide 1920 cropped

André Gide [žíd] se narodil 22. listopadu roku 1869 v Paříži, kde také zemřel 19. února roku 1951.

Byl prozaik, dramatik. Jako žák Alsaské školy přispíval do jejích drobných revue pod vlivem symbolistů. První svou knihu Sešity A. Waltera vydal roku 1891 anonymně jako "posmrtné dílo".

Roku 1893 podnikl cestu do Afriky. Spolupracoval na revue L'Ermitage (Poustevna) s Claduelem, Alainem-Fournierem, Ghéonem, Cocteauem, Jammesem, Valérym. Roku 1895 se oženil se svou neteří Madeleine Rondeauxovou. Roku 1909 založil s Copeuem a Schlumbergerem Nouvelle Revue Française. Byl porotcem v dep. Seine - Inférieure, viz jeho Vzpomínky porotce z roku 1914. Hodně cestoval po Evropě, roku 1926 do Konga - cestopis Kongo.

Roku 1936 podnikl cestu do SSSR. Své zklamání vyjádřil v knize Návrat ze Sovětského svazu z roku 1936.

Postavy jeho náročných děl vytříbeného klasického stylu jsou stavěny na přesvědčení, že cena člověka spočívá v tom, co ho odlišuje od druhých. Odtud jejich nejzazší individualismus, při jehož potlačování přicházejí lidé do problémů, jež Gide působivě, zhuštěně napovídá, nedávaje odpovědi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 15.12.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
André Paul Guillaume GideMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­