ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Maurois André (*26.07.1885 - †09.10.1967)

­­­­
André Maurois byl nejznámější autor románových životopisů. Vlastním jménem Émile Herzog. Jeho rodina pocházela z Alsaska, ze kterého se ale později vystěhovala do Normandie. Maurois vystudoval lyceum a poté pracoval v otcově textilní továrně. Na jeho díla měla značný vliv anglická tématiky a životní styl Angličanů. První světovou válku strávil Maurois jako důstojník ve skotské divizi, tento zážitek mu poskytl inspiraci k jeho prvním dílům (Mlčení plukovníka Brambla). Poté si také čtenáře získal románem z vyšší společnosti - Dvě lásky Filipa Marcenata. Na přelomu 20.-30. let však začal psát románové životopisy, které ho bezpochyby proslavily nejvíce. Je také považován za zakladatele tohoto žánru. V jeho díle převažuje idealistické pojímání hrdiny jako výjimečného génia. Nejznámější z jeho životopisných románu jsou například Ariel aneb Shelleyho život, Životopis lorda Byrona, Olympio aneb Život Victora Huga, Lélia neboli Život George Sandové a další.
Psal také historická díla, kritiky, autobiografické knihy aj.
Byl velice oblíbeným autorem té doby, který byl překládán do mnoha světových jazyků.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ájuška, 03.01.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
André MauroisMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­