ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Minová Anchee (*14.01.1957)

­­­­

Anchee Minová se narodila 14. ledna 1957 v Šanghaji během vlády Maa Zedonga. V průběhu Kulturní revoluce byla vybrána jako vedoucí malých Rudých gard - skupiny dětí ze základních škol, které byly utvrzovány v tom, aby věřily maoismu.

V sedmnácti letech byla poslána do pracovního tábora. Tam strávila několik let, až ji objevili "hledači" talentů. Nějakou dobu pracovala jako herečka v šanghajském filmovém studiu.

V roce 1984 s pomocí další herečky utekla do USA. Tady začala vydávat. Její první (autobiografickou) knihou se stala Red Azalea (1994). Za tu získala v roce 1994 cenu New York Times.

V Americe se také provdala za spisovatele Lloyda Lofthouse. Nyní žije v San Francisku a je známá nejenom jako spisovatelka, ale také malířka, fotografka a hudebnice.

Ironií je, že když cestovala po Číně a představovala svou knihu Red Azalea, čínská vláda ji použila jako zářný příklad toho, čeho všeho mohou čínské ženy dosáhnout, přestože se Anchee se svým kritickým postojem ke Kulturní revoluci nijak netají.

Z DÍLA:

Katherine (1995) - o pozvolné integraci Číňanů po Kulturní revoluci. Katherine je anglická učitelka, která přijíždí do Číny a pomocí svých studentů se sbližuje s čínskou kulturou. Dokonce si adoptuje malou dívenku - Králíčka. Katherine je ale obviněna z rozkladného západního ovlivňování a je poslána zpět do USA, aniž by se jí podařilo vzít si holčičku s sebou.
Byla jsem Madame Mao (2001, Becoming Madame Mao) - o životních osudech této zvláštní ženy
Divoký zázvor (2002, Wild Ginger)
Císařovna Orchidej (2004, Empress Orchid)
Poslední císařovna (2007, The Last Empress)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 29.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Císařovna Orchidej
-Divoký zázvor
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Anchee MinováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)