ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Achnaton (Amenhotep IV.) (-)

   
­­­­

Amenhotep IV. byl králem 18. dynastie, syn faraona Amenhotepa III. a jeho manželky Teje. Vládl zhruba v letech 1367 až 1350 před naším letopočtem. Tento egyptský faraon je proslulý zejména svou náboženskou politikou - snažil se původně polyteistický Egypt změnit na monoteistický pod jediným bohem, Atonem. Celý svůj život zasvětil víře a šíření svého náboženství, ke slávě Atona dokonce založil královské město Achetaton a přejmenoval se na Achnatona (ten, který slouží Atonovi; slunci prospěšný).

Amenhotep IV., korunován pod jménem Nefercheprure Vaenre Amenhotep, kvůli svým náboženským ambicím značně zanedbával úřední povinnosti, čímž pomalu ale jistě vedl Egypt do záhuby. Jeho špatná politika byla částečně i dílem duševní poruchy, kterou trpěl. Od mladého věku měl záchvaty a vidiny, jež dle něj pocházely od Atona. Navzdory tomu byl vzdělaný a chytrý.

Na počátku jeho vlády značně sílila moc Amonových kněží, kteří začali být až nebezpeční. Amenhotep proto učinil velice odvážný krok a Amona svrhl. Všichni bohové kromě Atona měli být vymazáni z historie a zapomenuti. Tím si však Amenhotep proti sobě poštval obyvatelstvo a kněží, kteří v tyto bohy věřili stovky a stovky let.

Manželkou faraona Amenhotepa byla slavná kráska Nefertiti. Měli spolu šest dcer (Aanchesenpaton, Nefernefrure, Nefernefruaton, Maritaton, Meketaton a Setepenré), ale žádného syna. Po své smrti se Achnaton stal zavrženým králem, bylo zničeno téměř vše, co udělal. Jeho jméno bylo vymazáno a dokonce i jeho hrobka se zachovala zdemolovaná.

Z Achnatonova pera vzešlo nejznámější dílo staroegyptské říše, Hymnus na slunce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 23.10.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Achnatonův hymnus na Slunce
­­­­

Diskuse k životopisu
(Amenhotep IV.) AchnatonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)