ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šťastný Alois Josef (*08.07.1901 - †18.09.1979)

   
­­­­

Prozaik, publicista a překladatel americké literatury. Narodil se 8. července 1901 v Praze. Po čtyřech letech na měšťanské škole začal studovat na obchodní akademii v Karlíně, kterou ovšem nedokončil. Roku 1921 odcestoval do USA, kde vykonával různá zaměstnání: dělník, redaktor či námořník na zaoceánských lodích. Díky službě americké armádě poznal jako voják Tichomoří, přes dva roky strávil v Manile na Filipínách. Zpět domů se vrátil koncem roku 1926. Do novin a časopisů přispíval články o americké próze. Publikoval například v těchto tiskovinách: Český socialista, Právo lidu, České slovo, Rudé právo, Svět sovětů, Obrana lidu, Literární noviny a v mnoha dalších. Snažil se také o vlastní vydavatelskou činnost, ale neměl úspěch, a proto existenčně zakotvil jako smluvní úředník obce pražské, později magistrátu. Roku 1938 byl propuštěn a za okupace se skrýval na venkově. Po válce pracoval jako redaktor v nakladatelství Práce, mezi lety 1949-52 v nakladatelství Brázda. Od roku 1952 se věnoval výhradně překladatelské práci jako překladatel z povolání.
Zemřel 18. září 1979 v Praze.

DÍLO:

Vlastní prozaická tvorba
Východní vítr (1946) - autobiografický román
Tichomořské ozvěny (1971) - kniha povídek, kde autor čerpá z vlastních zážitků a poznatků z Tichomoří

Některá díla z jeho překladatelské činnosti
J. dos Passos - Dvaačtyřicátá rovnoběžka (1935), USA (1962), Devatenáct set devatenáct, Haldy peněz (1962), Manhattanská přestupní stanice (1972)
E. Caldwell - Boží políčko (1937), Tabáková cesta (1946), Tam na jihu (1946), Dlouhá noc (1948)
S. Lewis - Marnotratní rodiče (1945), Automobilový král (1949), Krev královská (1957)
J. London - Martin Eden (1953), Mořský vlk (1959), Aljaška (1972), Bílý dům (1974)
O'Henry - Katedra filantromatematiky a jiné povídky (1955)
R. Penn Warren - Všichni jsou zbrojnoši královi (1977), U nebeských bran (1979)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 02.03.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Alois Josef ŠťastnýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­