ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Pope Alexander (*21.05.1688 - †30.05.1744)

­­­­
Alexander Pope
  • vůdčí postava anglické klasicistní poesie a satiry, ale i první profesionální anglický spisovatel

Alexander Pope se narodil roku 1688 v bohaté katolické rodině v Londýně, což tehdy znamenalo, že - ač měla rodina majetek - nemohl Alexander nastoupit na univerzitu kvůli svému vyznání. Navíc byl také často nemocný, již v dětství prodělal tuberkulózu páteře, což zapříčinilo jeho tělesnou deformaci (byl vysoký pouze 137 cm) i pozdější zdravotní stav. Proto se raději vzdělával doma, mnoho četl a studoval klasické jazyky (latina, řečtina), ale i románské (francouzština, italština), umění, architekturu atd.

Jako jeden z mála nebyl závislý na mecenášství, protože mu překlady antických děl (např. Homérovy skladby Ílias a Odyssea) zajistily finanční jistotu. Díky úspěchům si navíc koupil dům v Twickenhamu (kde také zemřel), kde se scházela početná skupina jeho přátel - např. J.Addison, J.Swift, J.Gay, W.Congreve a mnozí další. Spolu s Jonathanem Swiftem, Johnem Gayem a Johnem Arbuthnotem vytvořil klub nazývaný Martinus Scribleus, v němž tvořili literární satiru - zde vznikly i Gulliverovy cesty J.Swifta.

Kromě své literární tvorby je také ceněn jakožto editor například Shakespeara a bývá připomínán jako první anglický autor, který vydal soubor vlastní korespondence. Navíc byl znám po celé Evropě, jeho básně byly publikovány v obrozeneckých periodikách i u nás.

DÍLO:

1709: Pastorály (Pastorals) - především báseň Esej o kritice
1712: Mesiáš (Messiah) - náboženská ekloga
1712-1714: Uloupená kadeř (The Rape of the Lock) - heroikomický epos
1713: báseň Winsdor Forest - další příklad pastorální poesie
1715-1720: překlad Iliady
1717: Básně k různým příležitostem (Poems on Several Occasions)
1725-1726: překlad Odysseje
1733-1734: Esej o člověku (An Essay on Man) - báseň ve formě dopisu
1728-1742,1743: Blbiáda či jinak Hlupiáda (Dunciad) - satira na hloupost

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 04.12.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Alexander Pope







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­