ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Speer Albert (*19.03.1905 - †01.09.1981)

­­­­
Albert Speer v průběhu Norimberského procesu

Albert Speer (celým jménem Berthold Konrad Hermann Albert Speer) se narodil 19. března 1905 v německém Mannheimu v rodině architekta. Studoval architekturu na mnichovském Technologickém institutu a také na institutu v Berlíně-Charlottenburgu. Architektem se stal roku 1927 a v roce 1932, po vyslechnutí jednoho z Hitlerových proslovů, vstoupil do NSDAP. Krátce poté se stal příslušníkem SS, díky čemuž mluvil v červnu 1933 osobně s Hitlerem a byla mu svěřena organizace norimberského sjezdu v roce 1934. To zahrnovalo také plány přehlídkových ploch, slavnostního osvětlení a rozmístění praporů. Všechny tyto faktory byly efektně využity v Triumfu vůle (1935, Triumph des Willens), slavném filmu, který o sjezdu natočila Leni Riefenstahlová.

Albert v podobných záležitostech exceloval a Hitler, jenž si jeho schopností velice cenil, z něho udělal svého osobního architekta. Albert dostal na starost mnoho významných projektů, například německý pavilon na světové výstavě v Paříži roku 1937, budovu Reichstagu v Berlíně a stranický palác v Norimberku. Albertova efektivita a výkonnost byly takové, že se na něho Hitler čím dál více spoléhal a roku 1942 jím nahradil tragicky zemřelého inženýra Fritze Todta na postu ministra zbrojního průmyslu. Také řídil Todtovu pracovní organizaci, jež zneužívala nuceně nasazené při budování strategických komunikací a pevnostních pásem.

Po Göringově ztrátě přízně převzal Albert Speer v roce 1943 řízení válečné ekonomiky. Pod jeho vedením německá průmyslová produkce vzrostla, přestože průmysl trpěl pod údery spojeneckého letectva. Albert si získal reputaci jako "dobrý nacista" částečně i díky úsilí, s jakým bránil Hitlerovi v likvidaci Německa taktikou "spálené země". Kdyby se tato taktika uplatňovala tak, jak Hitler požadoval, Německo by zůstalo v troskách.

Po skončení války byl norimberským soudem odsouzen na dvacet let vězení. Po propuštění napsal paměti, v nichž klamně naznačoval, že toho o zákulisí třetí říše ví ještě mnohem víc.
Zemřel na krvácení do mozku v září roku 1981 v Londýně jako bohatý muž.

DÍLO:

V srdci Třetí říše (1969, Erinnerungen) - česky vyšlo i pod názvem Řídil jsem Třetí říši; paměti významného nacistického politika, Hitlerova architekta a říšského ministra zbrojení a válečné výroby, jenž byl tribunálem v Norimberku odsouzen na 20 let odnětí svobody
Špandavské deníky (1975, Spandauer Tagebücher) - deníkové zápisky, které si vedl během svého věznění ve Spandau v průběhu let 1946-1966
Stát otroků (1981, Der Sklavenstaat: Meine Auseinandersetzung mit der SS)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 02.09.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Albert SpeerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­