ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kesselring Albert (*30.11.1885 - †16.07.1960)

   
­­­­
Bundesarchiv Bild 183-R93434, Albert Kesselring

Albert Konrad Kesselring, syn učitele, se narodil 30. listopadu 1885 v německém Marktsteftu.
Roku 1904 vstoupil do armády, kde se stal důstojnickým kadetem u Druhého bavorského dělostřeleckého pluku (2. Königlich Bayerische Division) ve francouzských Metách. Během první světové války sloužil jako balonový pozorovatel, zde se také poznal s Hermannem Göringem.

Kesselring po válce zůstal v ozbrojených silách, což mu přineslo hodnost generálmajora. Následně vstoupil do čerstvě vytvořené Luftwaffe, kde sloužil pod Erhardem Milchem. V červnu 1936 jmenoval Göring přes Milchův odpor Kesselringa na post náčelníka štábu Luftwaffe.
Po vypuknutí druhé světové války velel Kesselring Luftflotte 1 (První letecké armádě), která poskytovala vzdušnou podporu Skupině armád Sever (Heeresgruppe Nord) generála Fedora von Bocka během invaze do Polska. Následujícího roku byl převelen k Luftflotte 2, jež podporovala pozemní vojska během bojů v Belgii, Holandsku a Francii. Navzdory kritizovanému výkonu během bojů o Dunkerque byl roku 1940 povýšen na polního maršála.

Letecká uskupení pod jeho velením podporovala generála Erwina Rommela během bojů v Africe. V roce 1941 byl jmenován zástupcem vrchního velitele italských ozbrojených sil, takže byl podřízen Benitu Mussolinimu. V této pozici nebyl schopen zabránit Spojencům v dobytí severní Afriky a Sicílie.

V zimě 1943 Kesselring stáhl sobě podřízené síly na Gustavovu linii (Gustav-Linie) severně od Říma. Tato linie využívala jako přirozených překážek údolí řek Rapido a Garigliano a také vrchol známý jako Monte Cassino, kde se nacházel benediktinský klášter ze 6. století. Linie byla bráněna patnácti německými divizemi, opevněna betonovými bunkry a ostnatým drátem a vybavena více odolnými postaveními dělostřelectva, kulometnými hnízdy a minovými poli.

25. října 1944 byl Kesselring vážně zraněn, když do jeho auta z boční silnice najelo samohybné dělo. Asi tři měsíce strávil v nemocnici, velení se prozatím ujal generál Heinrich von Vietinghoff. Po uzdravení byl Kesselring Adolfem Hitlerem jmenován vrchním velitelem německých vojsk v Itálii.

Albert Kesselring, jediný německý maršál, který nikdy neupadl v Hitlerovu nemilost, byl zajat 6. května 1945.
Jako válečný zločinec byl 6. května 1947 odsouzen k trestu smrti. Trest byl posléze změněn na doživotí a v říjnu 1952 byl Kesselring ze zdravotních důvodů propuštěn. V následujícím roce vyšly jeho paměti s názvem Vojákem do posledního dne (Soldat bis zum letzten Tag).

Zemřel 16. července 1960 v německém Bad Nauheimu.

DÍLO:

  • Vojákem do posledního dne (1953, Soldat bis zum letzten Tag) - vzpomínky Alberta Kesselringa, ve kterých popisuje počátky své vojenské dráhy, účast v 1. světové válce a vojenskou kariéru v meziválečném období (v této době sloužil u německé armády a ve 30. letech přešel do nově budovaného vojenského letectva); největší část jeho pamětí je zaměřena na období 2. světové války, kdy velel různým leteckým silám v Polsku, západní Evropě, na východní frontě, ve Středomoří nebo v Itálii; v závěrečné části zachycuje svůj život po 2. světové válce, kdy byl uvězněn, stanul před soudem a odsouzen k vězení (původní verdikt soudu zněl trest smrti)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 30.10.2016

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Albert KesselringMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)