ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Kesselring Albert (*30.11.1885 - †16.07.1960)

   
­­­­
Bundesarchiv Bild 183-R93434, Albert Kesselring

Albert Konrad Kesselring, syn učitele, se narodil 30. listopadu 1885 v německém Marktsteftu.
Roku 1904 vstoupil do armády, kde se stal důstojnickým kadetem u Druhého bavorského dělostřeleckého pluku (2. Königlich Bayerische Division) ve francouzských Metách. Během první světové války sloužil jako balonový pozorovatel, zde se také poznal s Hermannem Göringem.

Kesselring po válce zůstal v ozbrojených silách, což mu přineslo hodnost generálmajora. Následně vstoupil do čerstvě vytvořené Luftwaffe, kde sloužil pod Erhardem Milchem. V červnu 1936 jmenoval Göring přes Milchův odpor Kesselringa na post náčelníka štábu Luftwaffe.
Po vypuknutí druhé světové války velel Kesselring Luftflotte 1 (První letecké armádě), která poskytovala vzdušnou podporu Skupině armád Sever (Heeresgruppe Nord) generála Fedora von Bocka během invaze do Polska. Následujícího roku byl převelen k Luftflotte 2, jež podporovala pozemní vojska během bojů v Belgii, Holandsku a Francii. Navzdory kritizovanému výkonu během bojů o Dunkerque byl roku 1940 povýšen na polního maršála.

Letecká uskupení pod jeho velením podporovala generála Erwina Rommela během bojů v Africe. V roce 1941 byl jmenován zástupcem vrchního velitele italských ozbrojených sil, takže byl podřízen Benitu Mussolinimu. V této pozici nebyl schopen zabránit Spojencům v dobytí severní Afriky a Sicílie.

V zimě 1943 Kesselring stáhl sobě podřízené síly na Gustavovu linii (Gustav-Linie) severně od Říma. Tato linie využívala jako přirozených překážek údolí řek Rapido a Garigliano a také vrchol známý jako Monte Cassino, kde se nacházel benediktinský klášter ze 6. století. Linie byla bráněna patnácti německými divizemi, opevněna betonovými bunkry a ostnatým drátem a vybavena více odolnými postaveními dělostřelectva, kulometnými hnízdy a minovými poli.

25. října 1944 byl Kesselring vážně zraněn, když do jeho auta z boční silnice najelo samohybné dělo. Asi tři měsíce strávil v nemocnici, velení se prozatím ujal generál Heinrich von Vietinghoff. Po uzdravení byl Kesselring Adolfem Hitlerem jmenován vrchním velitelem německých vojsk v Itálii.

Albert Kesselring, jediný německý maršál, který nikdy neupadl v Hitlerovu nemilost, byl zajat 6. května 1945.
Jako válečný zločinec byl 6. května 1947 odsouzen k trestu smrti. Trest byl posléze změněn na doživotí a v říjnu 1952 byl Kesselring ze zdravotních důvodů propuštěn. V následujícím roce vyšly jeho paměti s názvem Vojákem do posledního dne (Soldat bis zum letzten Tag).

Zemřel 16. července 1960 v německém Bad Nauheimu.

DÍLO:

  • Vojákem do posledního dne (1953, Soldat bis zum letzten Tag) - vzpomínky Alberta Kesselringa, ve kterých popisuje počátky své vojenské dráhy, účast v 1. světové válce a vojenskou kariéru v meziválečném období (v této době sloužil u německé armády a ve 30. letech přešel do nově budovaného vojenského letectva); největší část jeho pamětí je zaměřena na období 2. světové války, kdy velel různým leteckým silám v Polsku, západní Evropě, na východní frontě, ve Středomoří nebo v Itálii; v závěrečné části zachycuje svůj život po 2. světové válce, kdy byl uvězněn, stanul před soudem a odsouzen k vězení (původní verdikt soudu zněl trest smrti)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 30.10.2016

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Albert Kesselring







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­