ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.50
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Změna věkové hranice pro účast ve volbách?

Posunutí věkové hranice pro účast ve volbách je relativně často diskutované téma. Věkový limit existuje jak pro samotné volení, tak i pro zvolení. Dále je třeba rozlišovat, o které volby se jedná. Volby máme do poslanecké sněmovny a senátu, ale i prezidentské a komunální. Speciálním případem voleb je pak ještě referendum.

Já osobně bych rozhodně některé limity snížil. Limit pro možnost zvolení do obou komor parlamentu bych snížil na hranici dospělosti, tedy na 18 let. Myslím si, že by to mohlo přinést jisté omlazení do zaběhnuté a velmi předvídatelné české politické scény. Věkové omezení pro volení do těchto institucí bych neměnil a ponechal ho na současných osmnácti letech.

Další na řadě jsou prezidentské volby. Vzhledem k tomu, že prezidentský úřad České republiky má v podstatě pouze reprezentativní funkci, nevidím důvod pro současný limit čtyřiceti let. Jak můžeme pozorovat na současné "hlavě státu", ani vyšší věk není zárukou moudrosti a kultivovaného vystupování. Nicméně chápu, že by se asi nehodilo, aby byl prezidentem člověk čerstvě plnoletý, a proto bych hranici změnil na jednadvacet let. Jak už bylo výše uvedeno, prezident nemá téměř žádné pravomoci a jeho hlavní funkcí je reprezentovat stát. Schopnost vybrat si osobu, jež bude vhodně zastupovat stát, je myslím možné už ve věku nižším, než je hranice plnoletosti. Pokud by to záleželo na mé osobě, nastavil bych věk potřebný pro možnost volení do tohoto úřadu na šestnáct let.

Předposlední kapitolou jsou komunální volby. Věk nutný pro zvolení je myslím nastaven správně a neměnil bych jej. Co bych upravil spíše, by byla možnost volit do zastupitelstva již ve věku šestnácti let. Domnívám se, že mladí lidé mají o dění ve městě mnohdy velmi dobrý přehled, v některých případech si troufnu říci že i lepší než dospělí.

Zbývá ještě referendum, zde bych opět posunul hranici na šestnáct let. A to z důvodu, že se v referendu řeší především "jednoduché" otázky týkající se společnosti, kterých jsou nedílnou součástí právě i mladí lidé.

Na závěr bych chtěl upozornit, že jsem danou problematiku nezkoumal nijak do hloubky. Jedná se tak pouze o mé okamžité a nekvalifikované názory.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ToKro, 06.12.2015

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Změna věkové hranice pro účast ve volbách?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­