ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Zima

  • astronomická zima začíná zimním slunovratem a končí jarní rovnodenností (tedy začíná obvykle 21. či 22. prosince, respektive končí okolo 20. či 21. března)

Slovo zima někdy vyslovíme i na jaře či v létě, a vůbec nemyslíme na roční období. Zkrátka zima je spojená s chladem, když se necítíme dostatečně v teple. Ale toto slovo přibere na váze až ve skutečné zimě, tedy v ročním období, kdy se na ohřátí těšíme jako diví a tohle slovo prakticky vyslovujeme či na něj myslíme každý den, jen jakmile vyjdeme ven z domu. Bědujeme, nadáváme, když vidíme haldu sněhu na chodníku, po kterém pospícháme do práce, a to už vůbec nemluvím o ledovce.

Zima je pro někoho přítěží, ale jiní v ní spatřují zábavu a radost, hlavně děti. Dítě je šťastné, vidí-li aspoň kousek sněhu, ze kterého může dělat sněhové koule. A při dostatku sněhu mohou dítka bobovat na kopcích a krátit si tak chvíle do blížících se Vánoc.

Po Vánocích přichází silvestr a každý dospělý si aspoň přiťukne šampaňským, aby se do toho nového roku pořádně "posilnil", aby ho vydržel. Silvestr je také spojen s pyrotechnikou, tedy pouštěním ohňostrojů. Někdo pak do nového roku vyjde ochuzen o nějaký ten prstík, proto je lepší si připít až po vypuštění rachejtlí, abychom měli čistou hlavu.

Zbývající měsíce v novém roce jsou často měsíce klidu, vánoční atmosféra vyprchala, lidé se kochají ze svých dárků, někteří leží v nemocnici po ohňostroji a děti se bojí pololetního vysvědčení. Sněhu pomalu ubývá a v březnu už obvykle nebývá žádný, protože pomalu ale jistě začíná deštivé jaro.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
ZimaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)