ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.40
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Zamyšlení nad filmem: Schindlerův seznam

Jak může patřit k ranní hygieně střílení židovských dělníků? To si ráno vstanou a jen tak si řeknou, že mají chuť někoho zastřelit? Jen tak pro zábavu? Z nudy? Nebo proč? Nerozumím tomu... To je to baví? Zastřelit někoho jenom proto, že pro něj ten člověk není důležitý, nebo pro něj nic neznamená? To není důvod, je to přece taky jenom člověk. Být Židem snad není zločin. Nebo snad ano? Židé byli sice bohatí a vzdělaní, ale museli pro to snad něco udělat, ne? Proč pro to nacisté taky něco neudělali, nemám na mysli zabíjení Židů a zabavování jejich majetku, ale mám na mysli obyčejnou práci...

Je úžasné, že se mezi těmi všemi našel někdo, kdo chtěl Židům pomoci, zachránit jim život. Židovští dělníci si nalhávali, že pro nacisty mají velkou cenu, že by bez nich neměl kdo obsluhovat pracovní stroje, tak proč by je zabíjeli a posílali do plynových komor? Přitom pro skoro nikoho nic neznamenali, protože dělníků bylo mnoho.
Když jsem viděla, jak tam spalují těla mrtvých Židů a teď tam vezli tu malou holčičku v červeném kabátku... To ti lidé - jestli je vůbec můžu nazvat lidmi - nemají žádné city? Jak někdo dokáže zabít člověka? Jak někdo dokáže zabít malé dítě?

Někteří byli nuceni k zabíjení Židů a kdyby se vzepřeli, tak by je zavraždili. Byla to děsivá doba...
Když byly ženy poslány do Osvětimi, kam vůbec neměly jet, všem by to bylo jedno, ale Oskaru Schindlerovi ne. Chtěl jich zachránit co nejvíce, a tak musel co nejrychleji vše zařídit, aby na ženy nebyl v plynové komoře puštěn plyn. Stihl to na poslední chvíli, ale stihl, což je úžasné.

Oskar Schindler byl velmi inteligentní člověk. Na konci filmu byla řečena věta: "Kdo zachrání jeden život, ten zachrání celý svět." Tuto větu vytesali Schindlerovi Židé na prsten, který mu věnovali, aby mu za všechno poděkovali.
Oskar Schindler na konci filmu říká, že jich mohl zachránit více - ale podařilo se mu zachránit 1200 Židů, a to je něco úžasného...někdo nezachránil ani jeden lidský život.

Konec filmu byl hodně dojemný, jak Schindlerovi bývalí dělníci přicházeli k jeho hrobu a každý mu tam položil jeden kámen.
Oskar Schindler byl výjimečný člověk!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zamyšlení nad filmem: Schindlerův seznamMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)