ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Zaměstnání a pracovní pohovory

  • zamyšlení/referát na téma zaměstnání a pracovní pohovory

Dnes mají mladí lidé se získáním dobré práce docela problém. Obvykle není těžké najít jakoukoliv práci, ale pokud chcete pracovat v oboru a využít znalostí, které jste získali kupříkladu na vysoké škole, pak je to problém. V různých dobách jsou v módě různá zaměstnání. Dříve tu byl nedostatek doktorů a právníků, takže se jimi chtěli stát všichni, protože je lákala vidina velkých peněz. Nyní je ale složité najít práci jako právník, protože je jich už spousta a člověk musí být opravdu dobrý, aby se uchytil. Pokud nemohou mladí lidé najít práci, mohou se jít zaregistrovat na úřad práce a s velmi nízkou měsíční podporu čekat, zda se nějaká vhodná práce objeví. Být na podpoře musí být ovšem docela depresivní, neboť, pokud se brzy nenajde něco vhodného, člověk se začne podceňovat. Já bych zřejmě odjela do zahraničí a dělala jakoukoli práci raději tam než tady, protože bych se alespoň naučila cizí jazyk. Dobrý nápad je udělat si kurz práce na PC nebo řidičský průkaz, aby člověk byl pro potenciálního zaměstnavatele zajímavější.

V současnosti je mnoho lidí s univerzitním vzděláním diskriminováno, neboť musí být placeni více než pracovníci s pouhým středoškolským vzděláním. Člověk se vždy musí snažit být ve svém oboru opravdu dobrý, aby dostal práci bez problémů.

Kdybych uviděla zajímavý inzerát, připravila bych si životopis se všemi informacemi, o nichž se zaměstnavatel v inzerátu zmiňuje, a uvedla bych v něm veškeré své osobní detaily, informace o vzdělání, jazykových schopnostech, absolvovaných kurzech a o dovednostech, jako jsou například práce na PC nebo vlastnění řidičského oprávnění. Dále bych uvedla své záliby a účasti v soutěžích, pokud jsou relevantní, a také by v životopisu na konci mohl být kontakt pro doporučení, např. od bývalých učitelů nebo zaměstnavatelů. Životopis by měl být strukturovaný, dobře rozvržený a na konci podepsaný. Měl by být poslán s průvodním dopisem, v němž je vysvětleno, kde jsem inzerát viděla a proč se o práci zajímám, co mohu budoucímu zaměstnavateli nabídnout apod.

Při pohovoru je první dojem vždy nejdůležitější. Na pracovní pohovor by muži měli mít na sobě oblek a kravatu a ženy kostým nebo formální šaty. Je dobré vypadat "neutrálně" a nikdy ne výstředně. Nikdy nevíme, jaký vkus má náš budoucí zaměstnavatel. Člověk by měl vypadat sebevědomě a nedávat najevo nervozitu kousáním si nehtů, pohráváním si s vlasy nebo s perem. Člověk by se měl příjemně usmívat a dívat se do očí tázajícího a občas také do očí ostatních členů komise.

Neumím si představit žít a nic přitom nedělat. Jsem aktivní člověk, jenž potřebuje být neustále zaneprázdněn. Samozřejmě jsem ráda, když nemám občas co na práci, ale abych byla schopna si tohoto volného času užívat, potřebuji vědět, že se to brzy změní. Nezaměstnaný člověk nikdy neřekne: "Jsem šťastný, protože nemám žádnou práci." A samozřejmě je tu také problém s penězi. Takže já rozhodně souhlasím se rčením: "Práce je požehnání, ne prokletí."

Někteří lidé jsou rádi na volné noze a vedou svou vlastní firmu. Mohou spát, jak dlouho chtějí, mohou si vzít dovolenou, kdykoliv chtějí, a nejsou sekýrováni svým šéfem. Ale zároveň musí být velmi zodpovědní a disciplinovaní, musí řešit problémy, kdykoliv nastanou, vzít telefon a začít pracovat, kdykoliv je to nutné. Takže velmi často stráví v práci mnohem více hodin a na dovolenou nemají čas. Na druhé straně zaměstnaní lidé se nemusí strachovat, pokud jsou nemocní, mohou jet na dovolenou, kdy si naplánují, a přesně znají svou pracovní dobu. Každý člověk je jiný a dle mého názoru lidé musí být velmi odvážní, aby vedli svou vlastní firmu.

Dobrý šéf by měl být chápavý, otevřený a upřímný. Měl by být tolerantní ke kritice a měl by být přísný, ale zároveň se smyslem pro humor. Pokud se vám něco povede, měl by si toho všimnout, a pokud jste v něčem neuspěli, měl by s vámi problém rozebrat.

Někteří lidé mají rádi pevnou pracovní dobu. Myslím, že tomu tak je proto, že takto si mohou naplánovat den a vůbec celý týden. Na druhou stranu pracovat v zaměstnání s pohyblivou pracovní dobou je dobré, protože se člověk cítí volný a den není tak stereotypní. Jsou dny, kdy se člověk cítí dobře, pilně pracuje, udělá spoustu práce a nechce být rušen, a dny, kdy člověk jen zírá z okna a raději by šel nakupovat nebo do bazénu.

Při studiu je důležité mít dobré výsledky tak, aby je člověk mohl uvést ve svém životopisu. Po skončení studia by si měl člověk udržovat vědomosti ve svém oboru navštěvováním kurzů, studiem knih apod. Je vždy užitečné být schopen nabídnout spoustu dovedností. Úspěšný člověk by měl chodit dobře oblékaný, slušně se chovat a také se dobře vyjadřovat.

Podle mého názoru je vždy lepší vyzkoušet různá zaměstnání předtím, než se člověk definitivně rozhodne, co by chtěl po zbytek svého života dělat. Jsme zřejmě jiní než Japonci, kteří obvykle pracují pro jednu společnost po celý svůj život. Různorodost zaměstnání a pracovních postů přinese člověku mnoho zkušeností.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zuzissek, 30.04.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zaměstnání a pracovní pohovoryMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­