ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.50
Hodnoceno: 80x Prosím, ohodnoť práci

Všude dobře, doma nejlíp

  • zamyšlení s prvky líčení

Toto přísloví se neříká jen tak nadarmo, i když se asi každému vybaví jiné místo, kde je doma. Někdo může za domov považovat naši vlast, Českou republiku, jiný si vzpomene na město a jeho okolí, ve kterém žije, a někomu zase na mysl vyvstane pouze jeho oblíbená část domu. Každopádně by to ale mělo být místo, kde se člověk cítí nejlépe a kam se může schovat, když je mu nejhůř. Místo, které jej vždy přijme s otevřenou náručí a kde se svět zdá být docela jiný, jako kdyby všechny starosti zůstaly někde venku. A i když už se tam přece jen nějaké vloudí, je jejich řešení o tolik jednodušší.

Domů se rádi vracíme, nemusíme se tam přetvařovat, můžeme si dělat to, co jinde ne. Skoro každý si v souvislosti s domovem představí svou rodinu, zázemí, lásku a bezpečí.

Mně osobně při slově "domov" jako první napadne Krnov. Město, kde jsem se narodila, kde žiji a které mám moc ráda a nedám na něj dopustit.
Vždy, když jsem nějakou delší dobou pryč a vracím se zpátky domů, je to úžasný pocit. Když přijíždíte a zase po dlouhé době vidíte ceduli, na které už dlouhá léta stojí pořád ten stejný nápis, ucítíte hřejivý pocit u srdíčka.

"Konečně doma," povzdychnu si často a sleduji tu důvěrně známou, nezaměnitelnou a nádhernou krajinu za oknem auta. Projíždíme městem, které tak dlouho považuji za svůj domov, že se mi snad ke každému místu váže nějaká vzpomínka. Čím více se ale blížíme k našemu domu na okraji města, tím si "doma" připadám více.
Jakmile přijedeme až do naší ulice - kde projedou maximálně dvě auta za hodinu, a míjíme sousedy, kteří nás přívětivě zdraví, tlupu dětí, která se s pištěním a smíchem žene za balonem nebo sousedovic chundelatého psa, jenž radostně vítá každého, kdo se mu dostane do cesty -, vím, kam doopravdy patřím.
A když pak otvírám dveře do našeho domu, běžím po schodech nahoru, přičemž pozdravím papouška, kterého jsem celou tu dlouhou dobu mé nepřítomnosti neviděla a který si na pozornost velmi potrpí, proletím závěsem tvořeným z korálků, jenž mám přede dveřmi a plácnu sebou jak dlouhá tak široká na mou postel, užívám si toho dokonalého klidu a soukromí, jež můžu mít právě jenom tady. Protože tady si připadám doma ze všeho nejvíce.

Všude dobře, doma nejlíp se opravdu neříká jenom tak!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: terkaliska, 31.03.2011

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Všude dobře, doma nejlípMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­