ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.53
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

Vlk z Červené karkulky: vrah, nebo oběť?

Každé dítě ho zná. Zákeřného, šedivého, s očima žhnoucíma zlem - vlka. Vlk je označován přízvisky typu: "zlý" či "ten, co sežral Karkulku". Podíváme-li se na problém blíže, můžeme říci, že vlk až tak záporný není.

Dítě vlka vidí v černém světle hlavně proto, že beze studu sežral nemocnou babičku a následně i důvěřivou a naivní Karkulku. To, že bylo vlku následně brutálně a zaživa rozpáráno břicho, do něhož surový myslivec naházel kamení, jaksi přehlížíme. Ba co víc! Připadá nám to správné! Potrestání vraha...

Kdo je však v právu? Vlk, jakožto masožravá šelma, se něčím živit musí a když se mu naskytla jedinečná příležitost ulovit snadno kořist, využil ji. Kdoví, kdy se naposledy pořádně nadlábl. Vlk tedy konal instinktivně, jak by se chovala každá šelma na jeho místě.
Zato myslivec? Provedl vlkovi naprostou surovost! Bez výčitek jej nechal zabít bez možnosti záchrany. Vypočítavě věděl, že vlk bude muset ukojit svou žízeň a že díky těžkým kamenům v břiše se utopí.

Šlo o bezcitnou vraždu! Když už myslivec pociťoval touhu sprovodit chudáka vlka ze světa, mohl tak alespoň učinit nějakým humánnějším způsobem.

Je až s podivem, že se tato pohádka dětem vypráví a nebyla zakázána ochránci zvířat. Dle mého názoru v dětech posiluje sklony k násilí a v neposlední řadě také utvrzuje tu neopodstatněnou a léta zakořeněnou představu o tom, že vlci žerou lidi.

Snad se někdy dožiji očistění vlka, který tak konal pouze pro svou přirozenost a potrestání sadistického myslivce...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: L. Stemmerová, 08.05.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vlk z Červené karkulky: vrah, nebo oběť?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­