ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Veselé vánoční hody, zpívejte dítky koledy...

Nevím, jak pro vás, ale pro mě Vánoce znamenají především zpívání koled, rodinnou pohodu, čas, kdy si můžeme vše v klidu promyslet, ale i shon, spěch, napětí, nervozitu... Z celé této atmosféry mám nejraději zpívání koled, chcete-li Christmas Carols nebo Weihnachtslieder. Vždyť při zpěvu si člověk tak nádherně pročistí hlavu, pokud navíc navštěvuje sbor, setká se i s přáteli.

Kde se vůbec tento překrásný zvyk vzal? Vypravme se spolu do doby před více jak 2 tisíci lety.
Panna Marie, očekávající příchod svého dítěte na svět, spolu s Josefem utíkají před krutým králem Herodem. Na nocleh se zastavují v malém městečku Betlém, nad nímž pomalu vychází hvězda, signalizující, že se zde má znenadání narodit Spasitel, Ježíš Kristus. Lidé spatřují znamení na nebi a jelikož vědí, že v dnešní noc má na svět přijít ten, jenž je vyvede z utrpení, vydávají se za zářivým bodem. Zde vzniká jedna z prvních písní "Půjdem spolu do Betléma...".
Když po několika dnech cesty poutníci dorážejí na místo, určené hvězdou, vědí, že tento okamžik se zapíše do dějin. Na počest svého nového krále si prozpěvují radostné melodie o tom, že "Narodil se Kristus pán..." a "Den přeslavný jest k nám přišel...".

I já, která zrovna nepatřím ke skupině lidí, chodící každou neděli do kostela, musím uznat, že nebýt Panny Marie, nikdy bychom neznali žádnou z těch nádherných písní, které každoročně pějeme o vánočních časech.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Veselé vánoční hody, zpívejte dítky koledy...Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)