ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Vánoční čas

Co přesně vlastně symbolizuje ve spojení s Vánoci ono slovíčko čas?
Čas na co? Na pečení cukroví, jež záhy mizí z podnosů ještě dříve, než nadejde onen Štědrý večer?
Čas na stavění sněhuláka, i když sněhu bývá rok od roku méně a méně? A pokud přece jenom nějaký napadne, vyvstává tu otázka, co s promrzlými prsty, které ani ty nové pletené rukavice v teple zkrátka a dobře neudrží.

Čas by mohl být také na nákupy, protože o tom přesně Vánoce v posledních letech jsou, ne?
Kup mi tohle, kup mi tamto, křičí snad každé druhé dítě na své rodiče, jen co vstoupí do obchodu. Ti jim většinou na jejich žadonění odpovídají tasením peněženky. Pokud je ale dospělý zdatnější jedinec, malému capartovi to nedělá sebemenší problémy - jednoduše přidá navíc nějaké ty slzy. Citové vydírání přece zabere vždycky!

Nebo co takový čas na trávení nějaké té chvilky s rodinou? Ano, je pravda, že jste je celý rok neviděli, ale ta obálka s penězi a dárky pod umělohmotným stromečkem za tu cestu přece stojí!

Nesouhlasíte? Co to tedy ten vánoční čas je, když ne tohle všechno?
Za ta léta se tento pojem bohužel hodně změnil, právě k již výše zmiňovaným bodům.
Lidé už se tolik nestarají o ostatní, chtějí hlavně dostávat, než dávat, a když už něco dají, tak jenom proto, aby si zajistili něčí náklonnost.
Přitom vánoční svátky jako takové jsou úplně, ale úplně o něčem jiném.

Pro mě například takový vánoční čas neznamená nějaké hloupé nákupy, vyjídání cukroví, ignorování ostatních a polehávání u televize. Kdepak. Znamená to pro mě posezení s přáteli a rodinou u společného stolu, kde když cukroví nestačí pro všechny, není to žádná věda, hlavně když jsme spolu. Je to ten okamžik, kdy jsem ráda za všechny ty dárky pod stromečkem, ovšem zároveň vím, že nic z toho nepotřebuji, dokud mám okolo sebe tak skvělé lidi. A hlavně je to čas, kdy alespoň jednou do roka můžete být prostě v klidu a užívat si tu pravou vánoční pohodu.

Za ta léta, kdy reklamy a internet pomalu ovládly svět, se už skoro zapomnělo, co vůbec Vánoce samotné znamenají. A o čem ten společně strávený čas vlastně je...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: myperfection2000, 22.12.2016

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vánoční časMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­