ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 5.00
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Vánoce (3)

Neznám nikoho, kdo by neměl rád Vánoce! Doba poklidných a mírumilovných vztahů, čas kdy se nemožné stává možným, ale hlavně je to čas, kdy v našich očích září cosi posvátného, pro co odhazujeme vše, čím jsme přes rok ušpinili svou duši.

O Vánocích se vše zastaví a my se najednou můžeme věnovat věcem, které jsme přehazovali z jedné strany na druhou. Jsou zde naši blízcí, s nimiž nyní vedeme dlouhé rozhovory, jsou zde děti, na které najednou máme tolik času, jsou zde však také ti, kteří nám celý rok pili krev a pro které máme alespoň vlídnou SMS s nějakým tím nejapným veršem.

Vánoce se sice stále více propadají pod tíhou komerce do hlubin televizních, virtuálních a hlavně nákupních propastí, z jejichž spárů lze jen těžko vylézt na povrch normálnosti. Ale co Vánoce udržuje na této vlně normálnosti, je hlavně jejich vysoká pozice na žebříčku popularity a také míra tradice a její vliv na naše smýšlení.

Vánoce mají především náboženský význam pro lidi, kteří k nějakému náboženskému uskupení patří. Mezi dosud největší patří křesťanství. Křesťané se na příchod svého Spasitele připravují celý advent, což je doba před Vánocemi. Není to však zběsilé běhání po obchodech a bezuzdné střádání pracovních přesčasů, nýbrž pokorné usebrání se do vlastního svědomí a vědomí, jež má každému ukázat cestu za onou hvězdou na východě, za kterou mimo jiné putovali i tři mudrcové - tři králové. A světe div se, tou hvězdou je označeno místo, kde "Nám, nám, narodil se." Zde v chudé jeskynní stáji se Bůh stává člověkem. Pro mnoho miliard věřících to není jen obyčejný příběh, ale to, co navždy změnilo jejich mentalitu, jejich pohled na svět. Ano, od této události už nic v dějinách nebylo tak poznamenáno tímto příchodem Boha na zem. Ať již to byly církevní koncily, rozepře, mocenské a politické vztahy, vztahy mezi národy, mezi lidmi stejného národa, mezi jinověrci, to vše se odehrálo v prostředí, kde křesťanství určovalo lidské hranice a možnosti...

Vánoce máme nyní možnost prožívat jako kdysi v Betlémě, stačí jen zavřít oči a za zvuku zvonů a rolniček uhánět tam, kde je nám dobře, DOMŮ!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 06.09.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vánoce (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­