ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.67
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Rodina

Podvečer, hory v dálce jímají poslední paprsky teplého letního dne, všude ticho, jen od nedaleké louky je slyšet cvrčky, ubírající se po celodenním cvrlikání na kutě. Nad obzorem lze spatřit jen kouř z komína staré dřevěné chalupy, uvnitř které se na starých kamnech vaří polévka, jejíž vůně se pomalu line po domě až k netrpělivým dětem sedícím okolo stolu. Táta, jakožto hlava rodiny, zaujímá samozřejmě místo v čele a maminka již roznáší večeři. Ještě modlitbička před jídlem a hurá do toho.

I takhle mohla dříve rodina vypadat - a taky že vypadala. Ale čím to, že se tak změnila? Nechtějte mi nikdo tvrdit, že takto stolujete doposud a při vší úctě k dnes již zapomenutým tradicím rodinného soužití, chtěli byste den co den takhle se shledat s celou rodinou u stolu?

Není ale pravděpodobně krásnějšího zážitku než se setkávat s nejbližšími, probírat s nimi jejich aktuální úspěchy i neúspěchy, radit se...

Ovšem máme dnes spolu s ostatními členy rodiny ještě tolik společného, jako mívali lidé dřív? V dnešní době plné komunikačních technologií a rozvinuté dopravy, která umožňuje v krátkém čase dostat se za tím, za kým chceme, nebo si přes Internet povídat s kýmkoli, můžeme všichni říct, že se přes den stýkáme mnohem víc s lidmi, kteří s rodinou nemají nic společného, ať jsou to již spolupracovníci a kolegové nebo třeba spolužáci. Právě proto má dnes člověk větší možnost trávit svůj čas s lidmi se stejnými zájmy, a to málokdy bývají zrovna členové rodiny. Neříkám, že dnes člověk s rodinou nepočítá a je mu ukradená, samozřejmě že jisté nepřekonatelné pouto tam vždy existovat bude, nicméně mají dnes lidé v rodině k sobě blíž než dřív?
Navíc musíme brát v potaz fakt, že dnes má každý mnohem více volnosti než dřív, což platí jak pro děti, tak i pro dospělé. Ale je to tak lepší? Je vůbec dobře, že společné chvilky s rodinou měníme za bavení se s ostatními lidmi? Je na každém z nás, jak toto vnímá a do jaké míry se to právě jeho týká, nicméně rodina už dneska není, co bývala.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 26.09.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
RodinaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­