ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.04
Hodnoceno: 27x Prosím, ohodnoť práci

Proč zrovna já musím třídit odpad?

Třídění odpadu - tato dvě slova se řeší po celém světě. Ty dvě slova jsou totiž celosvětovým závažným problémem. A jak se toto téma vlastně zrodilo?
Jsme nejchytřejšími živými tvory na této planetě. Máme tu schopnost dorozumět se, tedy sdělovat si své myšlenky a přemýšlet. Snad každý homo sapiens sapiens alespoň jednou za život hloubal nad byť nevýznamným problémem. Člověk je také neuvěřitelně vynalézavý tvor.
Již v pravěku můžeme pozorovat náhlé změny v myšlení. Člověk začal přemýšlet a začal poprvé vyrábět nástroje. V té době to bylo něco neuvěřitelného a ojedinělého. Postupně se začala tato "bomba" zdokonalovat.
Starověk zářil pro své nádherné stavby. Začaly se stavět první velké lodě, sýpky, lázně, divadla, zajímavé sochy a nádherný nábytek. Pro naše téma není ale starověk nijak důležitý.
Ve středověku to však bylo jiné. Sice se stále stavěly půvabné stavby a architektura se stále více vyvíjela, ale to pro nás rovněž není nijak důležité. Důležitý je obrovský rozvoj techniky. Lidé už nebyli spokojeni s úrovní svého života. Zdálo se jim vše moc složité a namáhavé. Proto začali vymýšlet usnadňovací prostředky pro svůj nudný život. Tady začínají kořeny našeho problému. Jak je ale známo o každém kořenu, pokud má na to podmínky, něco z něj vyroste, ať už malého či velkého. Nechme se teď na chvíli nést naší fantazií. Můžeme si náš problém představovat třeba jako právě klíčící rostlinu. A protože je to velký problém, dejme si jako příklad velký strom. Jak už bylo řečeno, naše téma má kořeny ve středověku.
Kmen má náš strom v novověku. Tam se velice rozvíjela technika, ale přírodě to zatím nijak neškodilo, neboť byly následky ohrožení minimální. S malými přestávkami náš strom stále roste.
V době 1. a 2. světové války je z něho malý strom. Tam se technika spíše používala k neprospěchu než k užitku. Důkazem je objev atomové bomby. Náš strom ale stále roste víc a víc. Jeho růst je k nezastavení. Nacházíme se v součastnosti. Náš strom má momentálně obrovské rozměry.
Mnozí z vás by si určitě řekli: Tak proč to nezastavit? Proč nezastavit vývoj techniky? Sama technika sice z velké části zavinila znečištění naší planety, ale pouze zmodernizovaná a neškodná technika nám může pomoci. Může nám pomoci v tom, že zlepší naši situaci našich hlavních škůdců přírody. Jsou to například továrny, chemikálie, skládky, výfuky aut, odpad atd. Moderní technika ale není ta jediná, která naší přírodě může ještě pomoci. Je to sám člověk.
Z mého výkladu poměrně jasně vyplývá, že za veškerou tu zkázu může technika. Ale to je omyl. Technika sice za to může, ovšem kdo vynalezl techniku? Ano, je to člověk. Za všechno může on. Ale jak si tohle může vlastně dovolit? Kdyby nebylo přírody, nebylo by jeho. A on ji za tu její ochotu ničí... A proč? Vždyť vlastně tím ničí i sebe. Stačí jen tak málo. Třídit odpad, nevypouštět chemické a biologické látky, nic nespalovat, šetřit lesy a co možná nejméně je kácet.
Náš strom je tak velký a silný, že už půjde velmi těžko pokácet. Sice stále více a více roste, ale jeho růst je možné zastavit. Stačí jen tak málo a hnedka by na tom bylo naše životní prostředí mnohem lépe. Stačí jen chtít.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Proč zrovna já musím třídit odpad?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)