ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Proč Češi necestují za prací tolik jako ostatní národy?

Zřejmě za to může fakt, že po vstupu České republiky do Evropské unie roku 2004 Německo a Rakousko uzavřelo své pracovní pozice před přívalem levné pracovní síly z nových členských zemí. V té době by jistě velmi mnoho Čechů odešlo například do Německa za (v té době) rozhodně výhodnějšími nejen finančními podmínkami. Nicméně, Německo a Rakousko otevřelo svůj pracovní trh novým členským zemím až na svátek práce roku 2011. V té době už finanční podmínky na kvalifikovaných pracovních pozicích v České republice byly srovnatelné s podmínkami v ostatních členských zemích, proto odchod za prací oslovil mnohem méně lidí, než kdyby byl pracovní trh otevřen hned se vstupem do Evropské unie. A pro Českou republiku je to možná dobře - sedmiletá blokáda zahraničních pracovních trhů udržela kvalitní pracovní síly u nás v ČR.
Avšak jak se postupně ukazuje, od Německa to nebyl moc strategický krok. Po otevření pracovního trhu mají sice přebytek nekvalifikované pracovní síly, nicméně lidi s odbornými znalostmi to už k nim tolik netáhne. Německé regiony se dlouhodobě vylidňují a statistiky sice vylepšuje příliv imigrantů z východních zemí, ovšem pro prudce se rozvíjející německý průmysl to nestačí. Nejen Němci, ale i Rakušané by potřebovali především lidi schopné vykonávat odborné práce, protože těch je v obou zemích akutní nedostatek. Jenže pro odborníky není dnes až tak lukrativní do jedné z těchto zemí emigrovat, protože ve své vlasti dostanou za kvalifikovanou práci velmi podobný plat jako v zahraničí.
Ovšem emigrace do zahraničí je velmi výhodná naopak pro nekvalifikované pozice a nižší sociální vrstvy. Jak Německo, tak i Rakousko totiž používají model takzvaného sociálního státu, tudíž v jejich zemích jsou podmínky i například pro nezaměstnané či pro nekvalifikovaná místa nesrovnatelně výhodnější. Pobírají se zde vyšší sociální dávky i mnohem vyšší minimální mzda (v ČR má od roku 2016 jít o částku 58,70 Kč na hodinu, zatímco Německo zavedlo sazbu 8,5 € na hodinu, tedy v přepočtu více jak 200 Kč) a také pracovní podmínky jsou zde lepší. Zkrátka životní úroveň nižších sociálních vrstev je v těchto zemích mnohem zajímavější než ve východních státech EU.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ToKro, 07.12.2015

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Proč Češi necestují za prací tolik jako ostatní národy?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­