ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.20
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Přísloví v dnešní době

Mít po ruce přísloví a znát jeho význam, to se určitě může hodit. Myslím, že každý z nás se dostal do situace, kdy mu scházela slova. Možná kdyby v tu chvíli řekl vhodné přísloví, mohlo být všechno jinak. Snad ano, ale třeba také ne.

Jako mladší žákyně jsem přečetla zajímavou knihu spisovatelky Hany Doskočilové - Posledního kousne pes. Je zde 25 přísloví z celého světa v pohádkových příbězích. Každé vyprávění má svůj půvab, obsahuje plno lidové moudrosti i humoru. Posuďte sami, třeba rakouské přísloví: "Přátelství se jazykem neuplete." Výstižné je také jedno arabské: "Lépe jít správnou cestou pěšky než po nesprávné cválat na koni." Celkem vhodné i pro dnešní dobu.

Já mám oblíbené české přísloví: "Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne." Vyjádření třeba toho, že když člověk neustále opakuje nějakou špatnost, vždy se mu to časem vymstí. Lidé mají sklony k nekalostem a podvodům. Co tím ale získají? Obdiv určitě ne. A můžeme začít hned ve škole. Některý žák považuje povinnou školní docházku za zbytečnost, otravu, ztrátu času. Vždyť je tolik lepších věcí. V hlavě se mu rodí "skvělý plán". Začíná se nenápadně - nepřítomnost pro nemoc, kvůli různým vyšetřením, časté nevolnosti. Zatím vše prochází a jak se také praví, s jídlem roste chuť. Nechybí jen týden, ale klidně měsíc. Na každého jednou dojde a dojde i na něj. Vše se provalí a je po "skvělém plánu". A hned můžu uplatnit další moudro: "Každý svého štěstí strůjcem." Po zásluze dostane "odměnu", a víme všichni jakou. Myslíte, že je hrdina a IN? Pro někoho určitě, pro většinu ale ne.

Je až neuvěřitelné, jak přísloví vystihují člověka, jeho chování, city, způsob myšlení. A je určitě výhodou, když alespoň některá budeme znát.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronique.goth, 22.04.2011

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Přísloví v dnešní doběMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­