ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Přátelství (2)

Vždy, když dostanu za úkol napsat slohovou práci, jsem zoufalá. Vůbec netuším, které ze zadaných témat si vybrat ani co psát. Tentokrát se jednalo o úvahu a jedním z nabízených témat bylo přátelství. To mě tak trochu zaujalo, protože mi v tu chvíli začala v hlavě znít píseň od Petra Rezka: "Přátelství, to je někdy víc než láska, je to víra v to, že ruka svírá pevně jinou dlaň..." Tuhle písničku miluji, a tak jsem u tohoto téma zůstala.

A myslím, že přátelství stojí za zamyšlení. Protože je úplně jedno, jestli jsou člověku teprve tři roky, nebo úctyhodných osmdesát - přátele potřebuje každý. A obzvláště tady platí víc než kde jinde rčení: "Nezáleží na kvantitě, nýbrž na kvalitě". Známých má téměř každý z nás desítky, přátelé se dají spočítat na prstech, ale opravdového přítele má každý tak jednoho? A to když má štěstí... To je samozřejmě jen můj osobní názor, tak to cítím já a vy se mnou nemusíte souhlasit; můžete mít opravdových přátel třeba deset, pak mi nezbývá nic jiného než závidět.

Jak plynou léta, mění se často i přátelé. Je těžké si udržet jednoho po celý život, ale těm, co se to podařilo, to upřímně přeji, protože to je takový malý zázrak a je třeba si jej vážit. Každý by si ho přál, ale jen málokomu se podaří. Já sama jsem mívala jednu kamarádku, na níž velmi ráda a často vzpomínám. Znaly jsme se již od školky, chodily spolu na stejnou základní školu, do jedné třídy a celé roky seděly spolu v jedné lavici. Měly jsme společné zájmy, stejné známé a spoustu malých tajemství. Vyvedly jsme spolu nejednu lumpárnu. Střední škola nás tak trochu rozdělila, protože jsme se přihlásila každá na jinou. A tak přišli noví známí, nové zájmy...už jsme neměly vše společné. Naše přátelství získalo první trhliny, ale to jsme nakonec ustály a i nadále se "titulovaly" nejlepšími kamarádkami. Společně jsme prožily své první lásky i zklamání a vždy jsme se mohly jedna na druhou spolehnout. Vždy se bylo s kým smát i za kým se dojít vyplakat. Slíbily jsme si, že budeme kamarádkami navždy, že nás nikdy nikdo a nic nerozdělí. Jenže člověk míní, život mění... Já jsem se vdala a odstěhovala o 100 km dál. Následovalo pár dopisů a návštěv, které ale byly čím dál méně časté, až nakonec ustaly úplně. A tak skončila jedna pohádka o věčném přátelství. Postupem času jsem si našla novou přítelkyni, mám ji moc ráda a vážím si jí, ale na tu první přítelkyni z dětství nikdy nezapomenu a asi provždy budu vzpomínat jako na tu "nej"...

Teď by asi měla následovat charakteristika "ideálního" přítele. A asi by nebyl problém pár řádek "ideálními" vlastnostmi popsat. Mě však napadá jeden citát, autora si bohužel nepamatuji, ale ten citát myslím dostatečně vystihuje to, kdo je přítel: "Přítel je člověk, který zná tvoji minulost, věří ve tvou budoucnost a má tě rád takového, jaký jsi dnes." A je úplně jedno, že třeba není zas až tak úplně "ideální".

A na závěr ještě jedna citace: "Falešný přítel je horší než nepřítel, protože nepříteli se vyhýbáš, kdežto příteli věříš." (Lev Nikolajevič Tolstoj)
Myslím, že víc již nemám co dodat...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 03.06.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Přátelství (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­