ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Poškozování přírody

Příroda. Není nic krásnějšího než právě ona. V ní je skutečná krása, nikoliv v rušných, smogem znečištěných velkoměstech, jejichž modernizace přírodu neustále poškozuje. Vždyť příroda je chrám, který bychom měli uctívat a chovat se k němu se vší ctí. Jak by to vypadalo, kdybychom vstoupili do kostela, kde bychom začali brát lavice a sošky - to je přeci zločin, bohužel však v přírodě tomu tak není.

Klidně si několik chlapů vkročí do lesa, kde začnou masakrovat nebohé stromy motorovými pilami; dokonce i strom má život a pamatuje více než my všichni dohromady. Avšak to nikoho z dřevorubců nezajímá, hlavně se starají o to, jakou odměnu za tu práci dostanou. Kolik stromů pozabíjí, to už je pro ně tabu. Na druhou stranu je také pravda, že bychom bez těžby dřevin neměli na co psát, neboť papír se vyrábí právě ze dřeva, tedy ze stromů. Beztak je to ale ničení přírody a dokonce se najdou i ti, jež to dělají jen tak, pro zábavu. Úmyslně v lese založí požár, čímž pozabíjí desítky stromů. Pro hasiče je navíc lesní terén špatně dostupný, a tak musí často vodu shazovat shora ze svých vrtulníků. Musí si pokaždé doletět pro novou várku hasící kapaliny a mezitím stromy postupně přichází o život. Někdy les nemusí ani nikdo podpalovat, stačí pouhý nedopalek cigarety odhozený do trávy a oheň je na světě. Proto by se v lesích nemělo ani kouřit.

Pak tu máme jiné škůdce, kteří ovšem nezabíjejí přírodu, nýbrž její obyvatele - zvířata. Mluvím o pytlácích. Ti sice nemají v úmyslu poškodit přírodu, chtějí jen "maso", leč občas vystřelí i jinam než na jelena nebo na koroptev. Stromu ustřelí větev, prostřelí květiny nebo si do nich lehnou. Jsou to takoví lesní piráti, bohužel však toto není považováno za zločin, stíháni bývají "jen" za zabití zvířat. Příroda nemá v právním řádu zastání, až na malou výjimku. Kdo totiž bez dovolení uřízne stromek, kterýžto jde o vánočních svátcích na odbyt, vyslouží si za to nemalou pokutu. Možná je to krok k lepším zítřkům, ovšem kdo má povolení, ten si může klidně masakrovat vesele dál.

Příroda je holt odsouzena k záhubě, za několik set let nenajdeme nejspíše v naší zemi jediný strom, poněvadž místo nich tu budou stát mrakodrapy a obchodní střediska.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 11.06.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Poškozování přírodyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­